Záplavy a sesuvy půdy v Číně mají desítky obětí

- Aktuality autor: red

Nejméně padesát lidí už zahynulo při záplavách a sesuvech půdy v jižní Číně. Dalších 15 osob je po několika dnech vytrvalých a vydatných dešťů pohřešováno.

Jak oznámily čínské úřady, které cituje agentura Reuters, záplavy od začátku července postihly více než 17 milionů lidí v devíti provinciích. 

Zřítilo se na 42 tisíc domů, dalších 121000 obydlí je poškozeno a voda zničila nebo zkazila plodiny na statisících hektarů zemědělské půdy. Předběžné odhady uvádějí, že škody by mohly dosáhnout výše až 8,9 miliardy jüanů (26,3 miliardy korun). 

Mezi oběťmi jsou i čtyři horníci, které zabil výbuch plynu poté, co prudké deště přerušily dodávku elektřiny v dole jihozápadní provincii Kuej-čou a ventilační zařízení v šachtě se zastavilo. 

V Číně tak pokračuje víc než mokrý začátek léta, který podle meteorologů zřejmě zatím neustane. Už v červnu si prudké deště vyžádaly téměř 400 obětí. Začátkem příštího týdne mají některé z oblastí zasažených záplavami potrápit prudké bouře, což by mohlo znamenat další zátěž pro oslabené břehy řek.

Zdroje: ČTK