Zájem o druhé kolo je malý, neodvolilo ani 10 procent voličů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zájem voličů o finále senátních voleb je podle očekávání zatím většinou nižší než před týdnem při prvním kole, kdy za první dvě hodiny po otevření volebních místností přišlo hlasovat zhruba deset procent voličů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyšší volební účast podle zpráv od volebních komisařů hlásily jen některé okrsky na Liberecku nebo na Českokrumlovsku. 

"Účast je slabší, chodí víc starší lidé," řekla například předsedkyně jedné z jičínských volební komisí Hana Myšíková. Větší nápor volební komisaři čekají tradičně kvečeru, až se budou lidé vracet z práce. 

Sobotka u voleb: Soupeře nepodceňuju

Jediným ústavním činitelem, který vzhledem k místu bydliště mohl letos v senátních volbách hlasovat, byl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který letos mandát obhajuje. Soupeřem mu je na Liberecku hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

"Soupeře nikdy nepodceňuji," řekl ve volební místnosti vítěz prvního kola Sobotka s tím, že odhadnout výsledek druhého kola si netroufá. "První kolo voleb něco ukázalo, ale druhé kolo může být při nízké účasti, kterou předpokládám, úplně obráceně," poznamenal.

Nejvyšší účast: Obvod, kde kandiduje Špidla

Dvanáctiprocentní účast měli zatím například v jednom z okrsků v centru Liberce nebo v Krásné Studánce. Podobně v Českém Krumlově, kde proti dosavadnímu senátorovi Tomáši Jirsovi (ODS) kandiduje Vladimír Špidla (ČSSD), přišlo hlasovat kolem 11 procent voličů.¨

Naopak v Hluboké nad Vltavou, kde je Jirsa starostou, byla účast jen asi čtyřprocentní. Na Táborsku byla zhruba desetiprocentní účast ve městech, kolem čtyř procent v malých obcích. 

Lidé míří i tam, kde se snátoři nevolí a hádají se s komisaři

Ve třech pražských obvodech, kde se mohlo hlasovat, se účast pohybovala mezi pěti až sedmi procenty. Mluvčí Prahy 6 Martin Šálek uvedl, že do tamních volebních místností zamířilo také hodně lidí, v jejichž okrsku se ale senátor letos nevolí. "Paradoxně tam chodí lidé nejvíce ve snaze volit a ještě se hádají s volebními komisaři, že senátora volili už minulý týden," řekl. 

Ve středních Čechách zatím nepřekročila volební účast deset procent. Kolem devíti procent hlásila Kutná Hora, tři procenta lidí odvolila v Berouně a v Mělníku komisaři zaznamenali od pěti do deseti procent voličů. Na Karlovarsku v Nové Roli přišlo hlasovat asi šest procent voličů, jinde byla účast nižší. To platilo i pro Mostecko a Ústecko. Hlášení o údajném uplácení voličů, která provázela volby na severozápadě Čech o minulém víkendu, nyní policie zatím žádné nemá. 

Na Jihlavsku přišlo hlasovat necelých pět procent voličů. Také v Olomouci byla zatím volební účast slabší než před týdnem, a to i o polovinu. V Jihomoravském kraji volilo do 16:30 ve čtyřech senátních volebních obvodech necelých šest procent voličů. Na severu Moravy se účast pohybovala pod deseti procenty, v Ostravě podle odhadů odvolilo pouze pět procent voličů.

Tagy: Senát ČR Česko voliči

Zdroje: ČTK