Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Záhadný kovový monolit se utajit nepovedlo, první nadšenci ho našli do dvou dnů

Záhadný kovový monolit se utajit nepovedlo, první nadšenci ho našli do dvou dnů
Záhadný kovový kvádr v poušti v americkém Utahu | zdroj: Profimedia

Původ bezmála čtyřmetrového kovového monolitu, který se zčistajasna objevil v poušti amerického Utahu, je stále zahalen tajemstvím. První zájemci už nelenili a nechali se u něj vyfotit. Jde o dílo recesistů, umělců... anebo mimozemšťanů?

K záhadnému kovovému kvádru tyčícímu se z písku mezi skalami v americkém státě Utah pronikli první nadšenci. Ačkoli úřady přesné místo neprozradily z obav, aby se amatérští detektivové při pátrání po objektu neztratili v nehostinném terénu, nebylo to nic platné. První člověk tam byl za dva dny po oznámení nálezu. Původ kvádru nadále obestírá tajemství.

Úřady v Utahu o nálezu informovaly v pondělí poté, co 3,6 metru vysoký kovový kvádr minulý týden objevila posádka vrtulníku při sčítání ovcí tlustorohých. Informace o tajemném objektu okamžitě vyvolala rozruch, a byť úřady označily lokalitu jen velmi vágně - jako kdesi na odlehlém místě na jihovýchodě státu - ve středu se na instagramu objevily první snímky lidí vítězně pózujících s monolitem.

"Rozhodl jsem se tam dostat první, lákal mě fakt, že tento objekt byl schován v přírodě pět let," řekl třiatřicetiletý americký bývalý voják David Surber, jenž se na místo dostal po šestihodinové noční jízdě a díky muži jménem Tim Slane, jenž na sociální platformě Reddit oznámil, že našel přesnou lokaci kvádru a podělil se o ni.

Slane uvedl, že nejdříve vystopoval zaznamenanou dráhu letu zmíněné helikoptéry do okamžiku, kdy zmizela z radaru - což pro něj bylo znamení, že mohla přistát. Poté zkoumal satelitní mapu na Google Earth, až objevil terén odpovídající zveřejněným záběrům a v něm zřetelný dlouhý a úzký stín. Ten není viditelný na historických satelitních snímcích z roku 2015, ale objevuje se tam už od roku následujícího, píše BBC.

_115655187_monolithcomp-2 Snímek záhadného monolitu na Google Earth | zdroj: www.youtube.com

David Surber, jenž žije v Utahu, byl zřejmě první, kdo se od pondělí ke kvádru dostal. Přijel prý ještě za tmy a byl sám, brzy se však k němu přidali další nadšenci, kteří rovněž objevili přesné místo na sociální síti. "Byl to dobrý únik od všech těch negativních věcí, které jsme zažili v roce 2020," komentoval výlet Surber.

Kdo a proč kvádr v poušti instaloval, stále není jasné. Některé teorie tvrdí, že objekt tam mohli umístit návštěvníci z vesmíru, jiné ji připisují nějakému fanouškovi sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, v němž se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem. Převládá však názor, že je to dílo dosud neznámého umělce. Zpočátku nejčastěji zaznívalo jméno minimalistického umělce Johna McCrackena, jenž zemřel v roce 2011. Galerie, která vystavuje jeho díla, však uvedla, že za tím možná stojí jiný umělec či umělkyně, kteří takto vzdali McCrackenovi poctu. K instalaci kvádru se dosud nikdo nepřihlásil.

Zdroje: