Zadlužené obce nebudou smět nakládat s majetkem. Zeman podepsal sporný zákon

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman i přes výhrady Senátu podepsal sporný zákon o rozpočtové odpovědnosti. Ten obcím, jejichž zadluženost překročí šedesát procent průměrných příjmů, omezí právo nakládat s majetkem a sebere jim pět procent ze sdílených daní. Podle senátorů je norma protiústavní a plánují se obrátit na Ústavní soud.

Obce upozorňují, že jim nový zákon znesnadní možnost vzít si půjčku na investice. Ilustrační snímek

Obce upozorňují, že jim nový zákon znesnadní možnost vzít si půjčku na investice. Ilustrační snímek,zdroj: Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia

Zákon předpokládá, že pokud zadlužení veřejných rozpočtů překročí 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady budou muset přijmout nápravná opatření. Zatímco vláda by musela předložit návrhy státního rozpočtu tak, aby pouze vedly k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí, obce a další instituce by musely mít rozpočty přinejmenším vyrovnané.

Při zadlužení veřejných financí o více než 60 procent hrubého domácího produktu by vláda navrhovala postupy pro jeho snížení. Konkrétněji stanoví zákon povinnosti jen pro obce a kraje, pokud jejich zadlužení tuto hranici překročí. V případě, že by dluh nesnížily, přišly by o svůj podíl na daňovém výnosu.

Města a obce si ovšem myslí, že nová pravidla zasahují do jejich ústavních práv a jsou trestem za špatné hospodaření státu. Zákon omezuje právo obcí volně nakládat s majetkem a je v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv, uvedl svaz.

Konec půjček na investice?

"Zákon tak, jak ho přijali poslanci, je protiústavní. Zasahuje totiž do práva obcí nakládat s majetkem, které garantuje ústava. V podstatě trestá obce za špatné hospodaření státu," soudí předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje. "Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů," dodal Lukl.

Zákon může podle zástupců samosprávy paralyzovat život a investice ve městech a obcích. I když se už krátce po schválení v Parlamentu mluví o novele, bude potřeba absolvovat zdlouhavý a náročný legislativní proces.

Také senátorům vadí protidluhová opatření namířená proti obcím, chystají proto ústavní stížnost. Pro napadení zákona u soudu je zapotřebí podpisů alespoň 17 senátorů.

Opatření proti nadměrnému zadlužování státu měl původně obsahovat vládní ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Kvůli nesouladu ve vládní koalici nakonec přijala Sněmovna jen běžný zákon. Právě to je podle Senátu, který předlohu vetoval, ve vztahu k obcím protiústavní.

Plnění fiskálních pravidel bude podle normy hodnotit nová rozpočtová rada. Zákon vstoupí v účinnost zřejmě v únoru, opatření pro samosprávy mají začít platit od příštího roku.

Tagy: Česko domácí státní rozpočet obce

Zdroje: ČTK