Záchrana Arktidy je zatím největší ekologickou výzvou vůbec
Britský týdeník The Guradian uvádí, že aby bylo hnutí Greenpeace schopno ochránit Arktidu před úplným zničením ropným průmyslem, potřebovalo by podporu milionů lidí.
Tento týden svět obdržel očekávanou zprávu - množství ledu v Severním ledovém oceánu je na rekordní minimální hranici. Jak ale píše komentátor The Guradian John Sauven, není to zrovna rekord na slavení. Jde spíše o varovný signál planety, že věci nejsou v pořádku.
Psali jsme: Objem ledovce v Arktidě dosáhl rekordního minima
Ještě před třiceti lety pokrýval led v Severním ledovém oceánu oblast o velikosti Austrálie. Během několika desetiletí pak došlo k tomu, že v letní měsících hrozí téměř jeho úplné zmizení. A bylo by to poprvé za několik tisíc let, co by se v létě na vrcholku severní polokoule led nenacházel.
O co přicházíme
Aktida je přitom domovem milonů lidí. Jde o výjimečný ekosystém, kde žijí ty nejpozoruhodnější druhy zvířat na zemi, od velryb až po lední medvědy. Arktida také hraje zásadní roli pro vývoj klimatu: Arktický oceánský led funguje jako zrcadlo odrážející velkou část sluneční energie a pomáhá tak udržovat naši zemi chladnou. Led v Severním ledovém oceánu dále drží pod kontrolou hluboké oceánské proudy, které se jinak mohou proměnit a způsobit dramatické klimatické změny.
Celý svět je tedy na zachování Arktidy závislý. Ropné společnosti jsou však ke všemu zmíněnému hluché. Čím dál intezivněji v Arktidě dolují, ačkoli je jasné, že ropa tak jako tak jednou dojde a hledat alternativní zdroje je nevyhntelné. Masivní protest veřejnosti je proto teď víc než potřeba, uzavírá článek v The Guardian.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,110 | 25,190 |
USD | 24,020 | 24,140 |