Za prodej akcií ABL dostal Bárta téměř půl milionů korun

- Aktuality autor: Danica Klein

Exministr dopravy Vít Bárta (VV) dostal v první splátce za prodej akcií bezpečnostní agentury ABL svému bratrovi Matějovi 20.000 eur, to je podle současného kurzu přibližně 490.000 korun.

Podle Aktuálně.cz to Bárta uvedl v majetkovém přiznání, které musel do 30 dnů od své rezignace poslat podle zákona o střetu zájmů do sněmovny.

Řádově stovky milionů

Server připomíná, že uvedená transakce se uskutečnila už loni v červnu, ale Bárta dosud odmítá zveřejnit přesnou částku, kolik za svůj podíl v ABL celkem dostane. Hovoří jen zhruba o tom, že jde řádově o stovky milionů korun, pokračuje Aktuálně.cz. Bárta, považovaný za vlivného zákulisního politika VV, neřekl ani to, v kolika splátkách má jeho bratr za společnost zaplatit.

Bártovo majetkové přiznání se podle Aktuálně.cz věnuje době od loňského 25. května do letošního 21. dubna. Vyplývá z něj rovněž, že Bárta si loni v srpnu koupil osobní vůz za 1,7 milionu korun, splácí překlenovací úvěr 2,6 milionu korun u Modré pyramidy a vlastní 34,7 procenta společnosti BF Developement.

Generální ředitel

Bárta založil firmu ABL (Agentura bílého lva) v roce 1992 původně jako pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu. V roce 2009 to byla největší ryze česká bezpečnostní agentura a třetí největší bezpečnostní služba působící na území ČR.

Před vstupem do politiky působil Bárta jako její generální ředitel. Z funkce odešel v únoru 2010, vzdal se i dalších pozic ve firmě a v červenci 2010 svůj poloviční podíl v ABL prodal kvůli angažmá v politice bratrovi Matějovi a jeho manželce.

Očištění jména

Bárta v předchozích měsících mimo jiné zveřejnil, že jeho čistý příjem byl za poslední tři roky 32 milionů korun. Bárta rezignoval na funkci ministra dopravy letos na jaře, poté co média zveřejnila informace o tom, že si za peníze údajně kupuje loajalitu svých stranických kolegů.

Trestní oznámení kvůli tomu podali a přijaté peníze odevzdali nyní už bývalí poslanci VV Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí. Bárta v reakci na to rezignoval s tím, že hodlá svoje jméno očistit.

Později zveřejnila média také informace o tom, že Bárta se údajně snaží s pomocí lidí spjatých s ABL ovládnout významné posty a mít přístup ke státním zakázkám. Bárta to popřel.

Tagy: bárta vv majetek Kočí

Zdroje: ČTK