Za přestávkou v globálním oteplování jsou prý vichry v Pacifiku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Nezvykle silné větry v oblasti Pacifiku jsou údajně důvodem útlumu globálního oteplování Země. Uvedli to dnes podle agentury AFP australští vědci. Experti zároveň varovali, že tento jev je pouze dočasný a že proces oteplování bude brzy obnoven.

Kritici teorie globálního oteplování naší planety poukazovali v poslední době na to, že v posledních 14 letech stoupají teploty pomaleji než dřív. Podle nich to svědčí o tom, že předpovědi týkající se katastrofálních dopadů klimatických změn jsou přehnané.

Australští experti ale nyní ve své studii dospěli k názoru, že za chladnějším počasím z posledních roků jsou nezvykle silné pasáty v tichomořské oblasti vanoucí od amerického kontinentu směrem na západ. Tyto vichry tlačí teplejší vody hlouběji pod povrch oceánu a naopak nahoru se dostávají vody studenější. Globální oteplování - které do velké míry vychází z teploty oceánů - bude ale brzy pokračovat, dodali.

Vedoucí studie Matthew England z univerzity v australském státě Nový Jižní Wales prohlásil, že tichomořské větry byly v posledních letech mohutnější, než předpokládaly klimatické modely. Jedná se ale o přirozený jev a je velmi pravděpodobné, že se síla větru vrátí brzy opět k normálu.

"Fáze zesílených pasátů, v níž se nyní nacházíme, trvá zpravidla několik desetiletí. Nyní máme za sebou 12 až 13 let těch nejsilnějších větrů. Podle našeho názoru jde o cyklus, v němž lze očekávat návrat k normální úrovni. Potom bude opět globální oteplování nastartováno a teploty budou zase výrazněji růst," dodal.

Podle Englanda pasáty nad rovníkovým Pacifikem sílí od 90. let a jsou nyní dvakrát prudší, než je obvyklé. Tato variace přitom nebyla zahrnuta do 50 klimatických modelů analyzovaných vědci.

England také upozornil, že střídání síly pasátů souvisí s takzvanou tichomořskou oscilací, což je jeden z největších oceánských systémů proudění, jenž přináší střídání teplejšího a chladnějšího počasí v řádech dekád.

"Tato souvislost umožňuje pochopit, proč oteplování klimatu není pravidelný a kontinuální jev, ale fenomén projevující se po etapách vždy mezi dvěma obdobími s víceméně stálými teplotami," řekl.

Tagy: globální oteplování Pacifik vichry

Zdroje: ČTK