Za pád vojenského airbusu mohla zřejmě chyba softwaru motorů

- Aktuality autor: roj

Vyšetřovatelé našli důkazy, že za zřícením vojenského letadla u letiště ve španělské Seville stála zřejmě chyba softwaru ovládajícího motory. Testovací provoz Airbusu A400M je do vyšetření příčiny závady přerušen.

Letoun se zřítil 9. května, zahynuli v něm čtyři členové posádky

Letoun se zřítil 9. května, zahynuli v něm čtyři členové posádky , zdroj: P PHOTO / BOMBEROS DEL AYUNTAMIENTO DE SEVILL

Mluvčí evropského výrobce letadel stanici BBC řekl, že inženýři zatím našli několik nesrovnalostí v technických protokolech letadla odpovídající času nehody. Chyba v programu mohla vyřadit z provozu kontrolní řídící jednotky (ECU) motorů. "To jsou laicky řečeno počítače, které se nacházejí na každém z motorů," uvedl mluvčí.

ECU i software nyní čekají kontroly. Kromě společnosti Airbus vede vlastní vyšetřování i španělské ministerstvo obrany. To však nechce zjištění dopravce nijak komentovat.

Vojenský nákladní letoun se zřítil 9. května při testovacím letu, před pádem letoun ukazoval závadu v systémech. Tento velký čtyřmotorový turbovrtulový letoun začala společnost Airbus Military zákazníkům dodávat v roce 2013, zřícený stroj byl určený pro Turecko. Zatím má firma od osmi evropských členů NATO objednávku na 190 letounů. Minimálně Velká Británie zatím jejich provoz přerušila.

Tagy: Španělsko zahraničí airbus pád letadla

Zdroje: BBC