Ve Španělsku spadlo vojenské letadlo, čtyři mrtví

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 5. 2015 19:22) - Aktuality autor: roj

Na jihu Španělska se u města Sevilly zřítilo vojenské nákladní letadlo. Podle záchranářů zemřeli čtyři lidé a další dva jsou zraněni. Původně premiér Marian Rajoy mluvil o tom, že nikdo z až desetičlenné posádky letadla pád nepřežil.

Nedaleko letiště v Seville se zřítil vojenský nákladní letoun

Nedaleko letiště v Seville se zřítil vojenský nákladní letoun,zdroj: Profimedia.cz

Stroj dopadl do zoraného pole asi půldruhého kilometru severně od sevillského letiště. K hořícímu letounu vyrazily místní hasičské sbory a záběry z místa nehody ukazovaly stoupající sloup černého dýmu. Podle místních médií byli na palubě zaměstnanci španělské pobočky společnosti Airbus. Airbus i vláda vyslaly na místo havárie vyšetřovací týmy. 

Letoun podle španělských médií těsně před pádem signalizoval závadu ve svých systémech. Když se pilot pokoušel o nouzové přistání, narazil prý stroj do sloupu elektrického vedení, což způsobilo výpadek proudu v nejbližším okolí, uvedl list El Mundo s odvolání na očitého svědka. 

Španělský letecký úřad informoval, že kvůli nehodě bylo na více než jednu a půl hodiny uzavřeno sevillské letiště. Tři lety do Sevilly byly odkloněny do Malagy a Jerezu. 

Airbus pád letounu potvrdil a dodal, že testovaný stroj byl určen pro Turecko. Osm evropských členů NATO si už objednalo více než 190 těchto letadel, které nahradí stárnoucí letouny Hercules. Vývoj nového letadla si vyžádal náklady kolem 20 miliard eur (téměř 550 miliard Kč) a byl zatím největším evropským společným projektem v sektoru obrany. 

Britské ministerstvo obrany po zprávě o nehodě pozastavilo lety tohoto stroje. Britské vojenské letectvo má nyní dva tyto letouny.

Tagy: Španělsko pád letadla nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK