Za obří růst cen elektřiny nemůžu, myje si Kalousek ruce

- Aktuality autor: red

Europoslanec ODS Hynek Fajmon, který je blízký Petru Nečasovi, zkritizoval místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a uvedl, že má společně s EU a ČSSD na svědomí největší zvýšení cen elektřiny za posledních 20 let. Kalousek se proti tomu ohradil.

zdroj: Archiv

„Před nedávnými parlamentními volbami slibovala ČSSD na billboardech, že sníží cenu elektřiny. Ve skutečnosti má ale tato strana společně s EU a panem Kalouskem na svědomí největší zvýšení cen elektřiny za posledních 20 let. Zařídili nám to společnou podporou pro obnovitelné zdroje energie a zvláště potom pro solární elektrárny, které už nyní u nás jsou pomalu v každé vesnici. ODS naopak tuto politiku nikdy nepodporovala," uvedl Hynek Fajmon.

Před několika dny byly v médiích zveřejněny odhady růstu cen elektřiny v roce 2011 a 2012, které hovoří o růstu cen energie každý rok o zhruba 20 procent. Pro domácnosti bude znamenat takové zvýšení cen zvýšené výdaje v řádech tisíců až desítek tisíc korun ročně a pro firmy to budou stovky tisíc až miliony.

Očekávané zvýšení ceny elektřiny je způsobeno tím, že se do ceny promítnou náklady na výkup elektrické energie z takzvaných obnovitelných zdrojů energie. Tyto zdroje byly zákonem z roku 2005 zvýhodněny oproti klasickým zdrojům tím, že musí být vykupovány za třikrát až čtyřikrát vyšší výkupní ceny a navíc ještě na dobu 20 let. Tento zákon prosadila vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v roce 2005. Hlasovali pro něj navíc také komunisté. ODS pro tento zákon nehlasovala.

Celý článek na ParlamentniListy.cz