Za miliardový tunel H-System dostali bývalí manažeři podmínečné tresty

- Aktuality autor: red

Za účast na miliardovém podvodu dostali bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System podmínečné tresty. Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš dostali tříletý trest se zkušebním odkladem na pět let, Ladislav Tůma dva a půl roku s odkladem na čtyři roky.

Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání tak změnil výši trestu, který mužům loni v prosinci vyměřil pražský městský soud. Vítek a Eliáš dostali původně každý devět let a Tůma osm let vězení.

Všichni tři muži vinu popírali. V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Naši klienti nejsou podvodbíci, tvrdí obhájci

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v pondělí uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle Eliášova advokáta například nebylo prokázáno, že by jeho klient věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet. Advokát Tůmy zase řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší Smetkovy spolupracovníky.

Podle státního zástupce Borise Havla naopak bylo prokázáno, že nemohli nevědět, že je H-System podvod. Všichni tři byli podle žalobce statutárními orgány, rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu k Smetkovi. Podle státního zástupce museli vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz. Havel se zmocněnkyní části poškozených Hanou Marvanovou zdůraznili, že Smetka zatím klientům H-Systemu nezaplatil ani korunu.

Tagy: soud podvod H-system

Zdroje: ČTK