Z vrtu v Mexickém zálivu uniká čtyřikrát víc ropy, než se tvrdilo

- Aktuality autor: red

Podle odborníků americké geologické služby USGS unikají z poškozeného vrtu do Mexického zálivu denně tři miliony litrů ropy. Do moře by tak uniklo už asi 100 milionů tun ropy a šlo by zdaleka o největší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Je to téměř čtyřikrát víc než 800000 litrů, které dosud uváděla společnost BP, které vrt patřil. Propočítání objemu unikající suroviny si zadala americká vláda kvůli pochybnostem o číslu, které BP udávala, napsala agentura Reuters.

Při dosud nejhorší katastrofě spojené s únikem ropy uniklo do moře asi 40 milionů tun této suroviny - a to u břehů Aljašky z poškozeného tankeru Exxon Valdez.

USGS zpracovala celkem tři scénáře, tři miliony litrů ropy denně uvádí středová varianta. Podle optimistického odhadu by se denně do moře dostávalo 1,9 milionu litrů suroviny, podle pesimistického 3,8 milionu litrů. 

Nově uváděné hodnoty zřejmě ovlivní i odhad celkového objemu úniku ropy od potopení těžební plošiny Deepwater Horizon před pěti týdny. Dosud se pracovalo s hodnotou 23 milionů litrů ropy, kterou zveřejnila BP. 

Společnost BP se od středy snaží poškozený ropný vrt v hloubce 1,5 kilometrů uzavřít. Velitel americké pobřežní stráže Thad Allen řekl deníku Los Angeles Times, že se podařilo těžkým bahnem ucpat ventil vrtu a BP připravuje zabetonování celé oblasti. Společnost už dříve uváděla, že práce by mohly být dokončeny ve čtvrtek večer. 

Americká vláda také propustila ředitelku agentury pro nerostné suroviny Minerals Management Service (MMS), která uděluje povolení pro podmořskou těžbu. Elizabeth Birnbaumová musela odejít kvůli vlně kritiky, která se na MMS snesla po katastrofě v Mexickém zálivu. Mimo jiné se ukázalo, že agentura měla nadstandardní vztahy s těžaři a udělovala povolení bez přihlížení k ekologickým hlediskům. 

Už v polovině května rezignoval na svůj post podřízený Birnbaumové a šéf dohledu nad těžbou ropy při pobřeží Spojených států Chris Oynes. 

Ropná skvrna ohrožuje pobřeží USA od Louisiany po Floridu. Těžká ropa už se rozlila do mokřadů v deltě Mississippi a způsobila zde ekologickou katastrofu. Kvůli zamoření moře ropou už uhynulo přes 300 mořských ptáků, na 200 želv a dvě desítky delfínů.

Tagy: ekologie USA ropa katastrofa

Zdroje: ČTK