Web neonacistů z Národního odporu vyzval k volbě Vandase

- Aktuality autor: red

Redakce neonacistických internetových stránek Odpor.org vyzvala "aktivisty hnutí odporu", aby se sjednotili a v nadcházejících volbách volili Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS).

Odborníci na extremismus i soudy označují zmíněný web za informační server neonacistického Národního odporu (NO).

Představitelé nástupkyně Dělnické strany, o jejímž rozpuštění v únoru rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), napojení na neonacisty odmítají. NSS však v únoru uvedl, že se spolupráci Dělnické strany s Národním odporem podařilo prokázat. 

Jako důvody, proč by lidé z "pronárodního hnutí" měli volit DSSS, redakce Odpor.org uvedla, že se "strana snaží realizovat národní a sociální politiku", jde o "jediný životaschopný pronárodně orientovaný politický subjekt" a zároveň o "protisystémovou stranu". "Volte DSSS, volte proti Systému," vyzvala redakce webu Odpor.org. 

Od DS, respektive DSSS, se na svém webu před pár měsíci distancovalo jiné významné krajně pravicové uskupení - Autonomní nacionalisté. V tomto případě však není jasné, zda šlo o stanovisko všech, kteří se hlásí k autonomnímu nacionalismu, nebo jen části z nich.

Podle některých politologů prohlášení mohlo svědčit o rozporech uvnitř krajně pravicové scény. "...je potřeba společná práce všech aktivistických struktur bez osobních výpadů a štěpení. Zájem hnutí jako celku musí mít navrch před zájmy jednotlivců, organizací, spolků, skupin," uvedl nyní server Odpor.org. 

NSS rozhodl o rozpuštění DS průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany našl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. DS si proti rozhodnutí podala ústavní stížnost, která má odkladný účinek. 

Představitelé DS pak oznámili, že půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné DSSS, kam se také podle nich měla přesunout většina členské základny. 

Podle rozhodnutí NSS se podařilo prokázat, že strana spolupracovala mimo jiné právě s neregistrovanou neonacistickou organizací Národní odpor. "Projevovala se (spolupráce) přitom v několika formách: ve společném pořádání shromáždění (resp. ve vzájemném zvaní řečníků na vlastní akce), v přebírání textů ze svých webových stránek a zejména v personální propojenosti," uvedl soud. 

Nynější volební lídr DSSS Tomáš Vandas přitom spolupráci s NO před soudem popíral. "Co to je Národní odpor? Ať vláda předloží, kdo Národní odpor vede, jaká je struktura a členské obsazení. Ať vláda předloží smlouvu, která dokazuje spojení DS s Národním odporem. Já jsem nikdy nic takového neviděl, jsou to jen prázdné proklamace," tvrdil před NSS Vandas.

Tagy: web vandas

Zdroje: ČTK