Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022., Svátek má Iva
Počasí dnes 3°C Zataženo nízkou oblačností

Vzpomínkové akce připomínají smrt hrdinů z operace Anthropoid

Vzpomínkové akce připomínají smrt hrdinů z operace Anthropoid
Pamáník československým parašutistům v Resslově ulici | zdroj: Profimedia

Seskok armádních parašutistů, bohoslužba i tradiční pietní akt u chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici dnes dopoledne připomněly československé výsadkáře, kteří v těchto místech po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety zemřeli po boji s nacistickou přesilou.

Přítomní si připomněli nejen odvahu sedmi padlých mužů, ale i památku jejich spolupracovníků a dalších obětí nacistického teroru v tehdejším protektorátu.

Sedm československých výsadkářů, kteří v kostele 18. června 1942 po dlouhém boji s mnohonásobnou přesilou zemřeli, nejdřív připomněl seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v Zítkových sadech. Tři parašutisté seskočili dnes před 09:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Za účasti politiků včetně premiéra Petry Fialy (ODS) se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů po zradě dalšího parašutisty Karla Čurdy. Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády“.

Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Fialy a Černochové také předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé.

Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, Poslanecké sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt. Věnce a květiny účastníci každý rok v tento den kladou k otvoru do krypty, na němž jsou dodnes viditelné stopy střel, kterými se nacisté snažili zlikvidovat československé vojáky. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Poprvé se mohl pietního aktu zúčastnit i německý velvyslanec v České republice. Současný ambasador Spolkové republiky Německo Andreas Künne toto gesto na twitteru ocenil. „Dělat to, co je správné - i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury,“ napsal poté, co ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách. „Jsem vděčný za gesto, že se pietního aktu před kostelem svatého Cyrila a Metoděje mohl poprvé zúčastnit i německý velvyslanec,“ dodal Künne.

Památku parašutistů si připomněli i pražští hasiči, kteří pod hrozbou smrti byli donuceni se před 80 lety zapojit do obléhání chrámu a postavit se proti svým krajanům.

V české historii je podle Fialy mnoho události a činů, na které můžeme být hrdí a které si máme připomínat. „Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce,“ uvedl předseda vlády.

V kostele zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Většina z nich v bezvýchodné situaci zvolila dobrovolnou smrt.

Parašutisté z několika výsadků, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji, se dostali na území protektorátu na konci roku 1941. Atentát provedli Kubiš a Gabčík z operace Anthropoid. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Jeden z nejvýše postavených představitelů nacistického režimu zemřel na následky atentátu 4. června.

Československá obec legionářská a Praha 2 za podpory ministerstva obrany dnes pořádají celodenní akci na Karlově náměstí. Vznikl tam dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království.

profimedia-0131745712 Pomník parašutistům v chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici | zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Zdroje: