Vzal si v práci dva měsíce volno a odjel čistit pláže
2. 9. 2018 – 14:03 | Magazín | red

O ideálním trávení dovolené má každý jiné představy. Mladý inženýr si nasadil batoh, vyzbrojil se pytli na odpadky a vydal se ručně vyčistit třicítku tuniských pláží.
Muhammad Usáma Hujdž se vydal na dvouměsíční 300 kilometrů dlouhou cestu počátkem července. Chtěl tak upozornit úřady a turisty na to, aby si nedělali z moře popelnici.
Sedmadvacetiletý muž se vydal z Mahdíji na východě země. Jeho cesta skončila na pláži u města Sulajmán 40 kilometrů od metropole Tunisu. Vyčistil přeplněné pláže, jako je Dár Šaabán v Nábilu, ale i odlehlejší malé mořské zátoky.
"Rozhodl jsem se upozornit lidi na problém znečištění našich pláží," říká. Lidé mohli jeho cestu sledovat na stránkách facebooku pod názvem 300 kilometrů, které sleduje na téměř 18 tisíc uživatelů internetu.
Muhammad Usáma odmítá jakýkoli politický kontext své akce: "Žádná politická strana nemá k 300 kilometrům žádný vztah, je to čistě občanská iniciativa, a takovou navždy zůstane," zdůrazňuje.
Možná je tak trochu snílek, ale také realista. "Akce 300 kilometrů opravdu pláže nevyčistí, vím, že jsem jen kapka v moři. Chci však lidi upozornit na tento problém. Chci, aby si začali říkat: Pozor, to není v pořádku, aby tu byly všechny ty lahve, špunty a plastové pytle!" zdůrazňuje.
Policie pro životní prostředí
Ve své červnové zprávě Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvádí, že se Středozemní moře mění v nebezpečnou plastovou plochu s rekordním znečištěním, které ohrožuje mořské živočichy a lidské zdraví.
Po revoluci z roku 2011 se v Tunisku problém hromadění odpadků ve velkých městech a na plážích prohloubil. Mezi příčinami je sedmiletá absence místních poslanců. Radnice až do letošního května řídily "zvláštní delegace" jmenované po pádu režimu Zína Abidína bin Alího, které problémy často nezvládaly.
Je tu ale také problém občanské lhostejnosti a neuvědomělosti pokud jde o životní prostředí, vysvětloval ministr životního prostředí Rijád Muachir, když zakládal loni v květnu policii pro životní prostředí.
V roce 2017 již Muhammad Usáma Hujdž zahájil občanskou iniciativu pod názvem, který by se dal přeložit jako Zaplavujete se odpadky, zaměřenou proti znečištění ulic.
Odhaduje, že na první pláži, kterou vyčistil, sesbíral 100 kilogramů odpadků. Po několika dnech sbírání přestal odpadky vážit, protože jich již bylo příliš mnoho.
Tuny odpadků
Po 150 kilometrech, na nichž sbíral odpadky na tuctu pláží, se podle něho dá mluvit o tunách odpadků. "Čím více sbírám, tím je odpadků více, nikdy to nekončí! To je neuvěřitelné!" říká.
Kromě mrtvol želv, jichž nalezl asi třicet, a pláží zaplavených plastovými lahvemi a dětskými plenkami Muhammad Usáma sbírá všechno, co by se mohlo dostat do moře.
"Začíná to odpadem z domácností a končí průmyslovým znečištěním. Úřady nechápou problém znečištění Tuniska tak jak by měly, není tu dobrá vůle," rozčiluje se.
Někteří soukromí hlídači na plážích mu bránili jít dál a prohledávali ho. To je důsledek atentátu z roku 2015, při němž zahynulo 38 lidí a při němž útočník přišel na pláž s batohem. Muhammada Usámu rovněž pobuřovaly reakce některých turistů, kteří ho žádali, aby sebral jejich odpadky v domnění, že je metař.
Někdy ho lidé na noc pozvali, aby se u nich najedl a přespal, jinak spal pod širým nebem poté, co se uklidnil hrou na kytaru.