Východem Ukrajiny otřásl první sebevražedný útok

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 7. 2014 20:25) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

Auto plné výbušnin najelo na ukrajinské jednotky v Doněcké oblasti. Mikrobus explodoval, počet obětí není stále znám. Jedná se o první útok za pomocí sebevražedných atentátníků ve válce na východní Ukrajině.

Ukrajinští vojáci v Sevastopolu

Ukrajinští vojáci v Sevastopolu,zdroj: Profimedia.cz

Sebevražedný atentátník údajně zaútočil s autem plným výbušnin na armádní post v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámil to ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk s odvoláním na armádní zdroje. O následcích útoku, první sebevražedné akce od jarního začátku proruského povstání na východě Ukrajiny, nejsou zatím žádné informace.

Útočník podle Tymčuka napadl kontrolní postavení ukrajinské armády u obce Kamjanka, která leží jižně od Doněcka na půli cesty do přístavu Mariupol. Jeho mikrobus byl plný trhavin, které explodovaly. Informaci později v Kyjevě potvrdil i mluvčí armádní "protiteroristické operace".

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej podle agentury Unian označil atentát za příznak "vrcholící agónie banditů", kteří se ocitají ve stále těsnějším obklíčení, a tak i "ve válce bez pravidel" sahají po nelidských metodách. Od počátku bojů padlo více než 250 vojáků a skoro osm stovek utrpělo zranění.

I podle ukrajinských médií je sebevražedný útok reakcí na postup ukrajinské armády, která v posledních dnech zatlačuje oddíly povstalců v Doněcké i Luhanské oblasti. V pondělí vojáci dobyli důležité město Dzeržynsk, které armáda podle dnešních informací přes noc "vyčistila" od vzbouřenců. V Luhanské oblasti následovalo získání kontroly nad dvojměstím Severodoněck-Lysyčansk, čemuž podle rebelů předcházely tvrdé boje i s nasazením tanků. I nad městem Popasna podle serveru Ukrajinska pravda zase vlaje ukrajinská vlajka.

Zpravodajský web Cenzor dnes oznámil, že i v noci na dnešek pokračovalo ostřelování pozic ukrajinské armády z ruského území. Vůbec poprvé prý byly armádní jednotky napadeny z moře, když bylo z ruského plavidla ostřelováno ukrajinské bojové postavení u pobřežní obce Novoazovsk východně od Mariupolu.

 

Tagy: valka Ukrajina sebevražedný atentát separatisté

Zdroje: ČTK