Výbuch granátu v obchodním centru zabil lupiče, zranil policisty

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V obchodním domě v Krnově na Bruntálsku ve čtvrtek explodoval zřejmě granát. Na místě je jeden mrtvý a šest zraněných. Obětí je pravděpodobně lupič, který se krátce před explozí pokusil s výbušninou přepadnout tamní směnárnu.

Granát vybouchl při potyčce lupiče s policisty. Mezi zraněnými jsou čtyři zasahující policisté, pracovník ochranky a jeden nakupující, řekl mluvčí moravskoslezských policistů Miroslav Pech. Podle záchranářů je stav jednoho ze zraněných policistů velmi vážný. 

Výbuch obchodním domem otřásl ve 14:21. "Zatím zjišťujeme, co přesně se na místě stalo," řekl mluvčí. Zatím není jasné, zda lupič při zásahu policie trhavinu úmyslně odpálil, či k výbuchu došlo nešťastnou náhodou. Podle mluvčího policisté na místo dorazili velmi rychle po volání na tísňovou linku.

Došlo k potyčce a k výbuchu

"Doběhli tam v době, kdy na místě byl ještě pachatel. Došlo k potyčce a také k výbuchu," řekl Pech. Zatím nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by policisté při zákroku udělali chybu. 

"V současné době do budovy vešli policejní pyrotechnici. Kriminalisté v kombinézách budou uvnitř zajišťovat stopy. V následujících hodinách nebudeme mít žádné další informace," uvedl Pech. Potvrdil, že se objevily spekulace o tom, že lupič měl ve směnárně granát. "Slyšel jsem to. V tuto chvíli to ale nedokážeme potvrdit ani vyvrátit," řekl. 

Podle policejního mluvčího policie dostala informaci nejprve o přepadení směnárny. Na místo vyrazili policisté. Exploze nastala v okamžiku, kdy proti pachateli zakročili. 

Policista bojuje o život

Nejvážněji zraněný policista je podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla v ohrožení života. "Utrpěl vícečetná zranění. Jeho stav je vážný," řekl. Vrtulník muže přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Tamní mluvčí Tomáš Oborný uvedl, že se jedná o vícečetná poranění. "Pacient bude podroben operaci," uvedl. Další tři zranění policisté skončili v péči lékařů krnovské nemocnice. 

"Dva z nich mají středně těžká zranění a předpokládáme, že budou operováni. Třetí muž má zranění lehčího charakteru," řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Dodala, že lékaři ošetřili i člena ochranné služby. Jeho zranění ale nebylo vážné a už byl propuštěn domů. "Informaci o šestém zraněném, kterým měl být nakupující, nemáme," uvedla Kijonková.

Tagy: zranění policie výbuch loupež lupič

Zdroje: ČTK