Krumlov musí Muchovu epopej vydat Praze, rozhodl soud

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Moravský Krumlov musí Praze vydat slavné dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej pro jeho prezentaci na připravované výstavě v Národní galerii, která potrvá do 31. května příštího roku.

Řekl to znojemský soudce Roman Vystrčil, který se kauzou zabýval. 

Zrušil tak předběžné opatření Městského úřadu Moravský Krumlov, který na žádost Muchova vnuka Johna rozhodl, že Praha z něj nesmí nechat dílo odvézt, protože není zřejmé, komu patří. Krumlov se proti verdiktu může odvolat, epopej ale musí vydat. Moravskokrumlovská radnice se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá, Praha je spokojena. 

Soudce: Epopej patří Praze

Soudce Vystrčil se domnívá, že epopej patří Praze. Neodvolává se přitom na Muchovu darovací smlouvu, kterou obrazy hlavnímu městu věnoval za podmínky, že pro epopej vystaví pavilon. Soudce považuje za důležitý dokument z roku 1993, jimž Praha převzala od ministerstva kultury kolekci obrazů do svého majetku. 

"Ve věci vlastnictví epopeje není podána žádná žaloba, takže jsem tuto otázku ani podrobněji nezkoumal," uvedl soudce. 

Podle něj jeho verdikt není konečnou tečkou za sporem o tom, komu vlastně obrazy patří. Předpokládá, že tento složitý spor teprve bude rozhodnut v budoucnu jinými soudy. Kromě žaloby na určení vlastnictví nebo žaloby na vydání věci může být majitel epopeje určen například v dědickém řízení. 

Pražský radní: Věřil jsem, že tu je právní stát

"Moje víra, že u nás existuje právní stát a že má pevné základy, je tímto potvrzena," reagoval na zprávu pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS). Rozhodnutí soudu ho překvapilo, řekl, že ho nečekal, i když rozhodnutí Moravského Krumlova považoval za absurdní.

"Děkuji soudu, že takto rozhodl," dodal. Praha tak podle něj může epopej vystavit v době, kdy je zámek přes zimu v Moravském Krumlově zavřený. "Pro epopej to je skvělá zpráva," dodal. 

Krumlov se zřejmě odvolá

Starosta Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) považuje verdikt za podivný. Zdůraznil, že soudce rozhodl dříve, než se mohl městský úřad k záležitosti vyjádřit. Měl na to podle zákona tři dny. Chtěl tak prý učinit ve čtvrtek, kdy mu tato lhůta vyprší. Proto Mokrý předpokládá, že se Moravský Krumlov proti rozsudku odvolá. 

"Soudce rozhodl předčasně. Verdikt se nám nejeví jako optimální. Další kroky musíme konzultovat s právníky," uvedl Mokrý. Záměr stěhování epopeje z Moravy do Prahy vyvolal u mnoha lidí vlnu nevole. Poukazují na to, že hlavní město nedostálo svému závazku k Muchovi a pavilon pro jeho dílo nevybudovalo. Tím prý nenaplnilo darovací smlouvu a není vlastníkem epopeje. 

Co s epopejí dál? Tím se soud nezabýval

Otázkou je, co bude se Slovanskou epopejí po ukončení pražské výstavy. "To je věcí dalšího jednání. Touto záležitostí jsem se nezabýval," uvedl soudce. 

Epopej měla být v dvoraně pražského Veletržního paláce vystavena od letošního 29. září do 31. května 2011. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) má již expozici připravenu architektonicky i graficky, jsou napsané texty a dokončený katalog.

V polovině září ale GHMP vypsala novou veřejnou zakázku na firmu, která výstavu připraví. Firma by měla vyrobit výstavní panely a stojany a zajistit instalaci pláten. Původní výběrové řízení galerie zrušila, protože nabídky přesahovaly finanční limit. Cena měla být v rozpětí od dvou do 4,9 milionu korun, uvedl ředitel galerie Milan Bufka.

Tagy: Praha epopej Krumlov

Zdroje: ČTK