VV se možná připojí k stížnosti zelených na volby v Praze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní Věci veřejné v pondělí projednají, zda se připojí k připravované stížnosti Strany zelených k Nejvyššímu správnímu soudu a k Ústavnímu soudu na rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů.

V diskusním pořadu České televize to uvedl lídr strany, vicepremiér a ministr vnitra Radek John. Premiér Petr Nečas (ODS) připustil ochotu k diskusi o tom, že by se do pražského magistrátu v budoucnosti volilo stejným způsobem jako do krajských zastupitelstev. 

Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů podle očekávání pomohlo v posledních komunálních volbách především velkým stranám, například zelení do magistrátních lavic nezasednou. Ve volbách propadly i vládní Věci veřejné. 

Volební trik, jak vyšachovat malé vyšel

John se už před volbami nechal slyšet, že by se volební systém pro komunální volby měl přiblížit systému, kterým se hlasuje ve volbách do Poslanecké sněmovny. 

V televizi John poznamenal, že bez "svévolného rozdělení" Prahy na sedm volebních obvodů by se Věci veřejné na pražský magistrát probojovaly. "Skutečně si myslíme, že to byl volební trik jak nás, malé strany, vyšachovat. Nebyl to dobrý a férový způsob jak jít do volebního klání v Praze," podotkl. Rozhodnutí SZ je podle něj oprávněné. 

"Přiznávám, vydělali jsme na tom, já se za to skoro stydím," poznamenal v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce předseda TOP 09, vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s tím, že zelení mají ve svém postoji pravdu. Jeho TOP 09 v Praze zaznamenala historický úspěch, když v přímém souboji porazila dlouholetého pražského hegemona a svého vládního partnera ODS. 

Všichni proti ODS

Byla to přitom právě pražská ODS dosud ovládající magistrát, která rozdělení metropole na sedm obvodů prosadila. Nynější předseda občanských demokratů Nečas ale uvedl, že na obvody nebyla před komunálními volbami Praha rozdělena jen v roce 2006. Právě tehdy však ODS dokázala v komunálních volbách zvítězit tak drtivě, že v magistrátu disponovala nadpoloviční většinou. 

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že to byla právě jeho strana, která navrhuje, aby se na magistrát volilo stejně jako v krajských volbách. Stížnost SZ budou nyní sociální demokraté studovat a teprve pak se vyjádří. 

Nečas: Zákon to připouští

Podle Nečase bude o věci rozhodovat soud a bude nezbytné jeho závěr respektovat. Připomněl ale, že Ústavní soud už připustil, že zákon možnost Prahu na obvody rozdělit dává. "Já bych se vůbec nebránil diskusi o tom, aby volby do zastupitelstva hlavního města Prahy probíhaly stejně jako volby do krajů," podotkl. 

"Naši stížnost před volbami zamítl soud s argumentem, že nemůže předvídat výsledek voleb. Nyní máme fakta na stole. ODS touto manipulací poškodila voliče koalice Strany zelených a SNK ED a dalších středně velkých a menších stran," připomněl už v sobotu předseda SZ Ondřej Liška. Dodal, že po ODS budou zelení žádat návrat prostředků na volební kampaň. 

Svou ústavní stížnost v této věci už vypracovala i KSČM, připomněl její předseda Vojtěch Filip. Komunisté podle něj tuto stížnost pravděpodobně podají, nevylučuje ale i dohodu s ostatními stranami.

Tagy: ODS stížnost Praha vv zelení

Zdroje: ČTK