Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Vražda prezidenta Kennedyho: Šest sekund, které navždy změnily Ameriku

Vražda prezidenta Kennedyho: Šest sekund, které navždy změnily Ameriku
John Fitzgerald Kennedy | zdroj: Profimedia

Při příležitosti 50. výročí atentátu na Johna F. Kennedyho uvede televizní stanice National Geographic Channel jedinečné drama Vražda prezidenta Kennedyho. 

Poznejte z blízka jednu z nejvíce šokujících událostí v historii USA, která jednomu muži přinesla nepolapitelnou a neprávem nabytou slávu, zatímco národ ztratil svého vůdce a svou nevinnost. Poodhalíme vám okolnosti, jež vedly prezidenta Johna F. Kennedyho a atentátníka Leeho Harveye Oswalda osudný den v listopadu 1963 do Dallasu.

Vražda prezidenta Kennedyho je televizní událostí letošního podzimu, kterou uvede v neděli 17. Listopadu ve 20 hodin v české premiéře televizní kanál National Geographic Channel, čímž volně navazuje na svou dřívější produkci z března letošního roku, kdy byl odvysílán divácky úspěšný celovečerní dokument Vražda prezidenta Lincolna.

Vražda prezidenta Kennedyho je adaptací bestselleru Billa O´Reillyho a Martina Dugarda, kterou režíruje televizní tvůrce Nelson McCormick. Na realizaci snímku se dále jako producent podílel známý filmový režisér Ridley Scott a jeho společnost Scott Free Productions.

V hlavní roli prezidenta Johna F. Kennedyho se představí herec Rob Lowe. „JFK byl mnohem více, než si lidé dokážou představit,“ říká Lowe. „Mým cílem bylo ztvárnit manžela, otce, bratra a muže s důležitou prací, kterou miluje, který je zábavný, chytrý, okouzlující, špatný a geniální.“ Dokument shrnuje klíčové politické momenty, díky kterým se stal John F. Kennedy prezidentem a vůdcem národa. Stranou ale nezůstávají ani stinné stránky z jeho života, jako je ztráta syna, pozoruhodný vztah a spolupráce s bratrem Bobbym Kennedym, nevěry či fascinující a komplikovaný vztah s manželkou Jackie.

Obrázek zdroj: National Geographic

Roli jednoho z nejméně oblíbených postav v americké historii, atentátníka Leeho Harveye Oswalda, ztvární Will Rothhaar. Oswald není vykreslen pouze jako padouch, ale spíše jako utrápený muž, jenž nechce nic víc, než aby si ho někdo všimnul, což se mu splnilo, když byl zastřelen během živého televizního vysílání.

„Příběhem Oswalda se doposud nikdo podrobněji nezabýval,“ říká Rothhaar. „Myslím si, že spousta věcí v tomhle filmu týkající se Leeho diváky překvapí.“ Herečka Michelle Trachtenberg, která se ve Vraždě prezidenta Kennedyho objeví v roli atentátníkovy manželky Mariny Oswaldové, říká že: „mnoho lidí ani neví, že měl Lee manželku. Způsob, jakým je ve filmu vykreslena Marina a jejich manželství napomáhá tomu, aby Lee nebyl vnímán pouze jako monstrum.“

zdroj: youtube.com

Atentát na Johna F. Kennedyho představuje dodnes v Americe ošemetné téma, kolem kterého se rodí nejrůznější spekulace. Celovečerní televizní drama Vražda prezidenta Kennedyho mapuje tyto události na základě nejnovějších faktů a souvislostí, díky čemuž vznikla jedinečná rekonstrukce z pohledu muže, který 22. listopadu 1963 zmáčknul spoušť a šokoval svým činem celý svět.

Zdroje:
Redakce, National Geographic