Volby v Karlově Studánce neplatí, Zifčák do obce nalákal desítky lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Obecní volby v Karlově Studánce na Bruntálsku jsou neplatné. Rozhodl to ve středu ostravský krajský soud. Krátce před volbami se k trvalému pobytu v obci přihlásilo podezřele mnoho lidí.

Přihlašování prý zorganizoval bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák, který byl kandidátem jednoho z místních volebních uskupení. Celé volby se budou opakovat, takže strany a sdružení mohou sestavit i zcela nové kandidátky. 

V malé obci s 214 voliči se do jediného nově zkolaudovaného bytu v Zifčákově hotelu Džbán přihlásilo těsně před volbami 34 lidí. Hlasování v lázeňské obci původně napadla žalobou strana Pro rozvoj Karlovy Studánky. U Krajského soudu v Ostravě však neuspěla, proto podala stížnost k Ústavnímu soudu, jenž kauzu vrátil k novému projednání. 

Účelové přihlášení

Podle soudkyně Moniky Javorové řada okolností nasvědčuje tomu, že lidé, kteří se před volbami přihlásili v obci, jednali v úmyslu ovlivnit volby. "Nebylo prokázáno, že by toto přihlášení nebylo účelové. Mělo to vliv na výsledky voleb," řekla soudkyně. Zifčákovo Sdružení Prosperita by podle ní získalo o jeden mandát méně, už kdyby nehlasovalo devět lidí. Účelově přihlášených voličů přitom bylo zřejmě přes 30. 

Volby v obci vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané I. V devítičlenném zastupitelstvu získalo čtyři mandáty a jeho kandidátka Radka Chudová se stala starostkou. Sdružení Prosperita skončilo na druhém místě a má dvě křesla. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Sbor dobrovolných hasičů a sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky. 

V odůvodnění usnesení soudkyně uvedla, že byly narušeny i úkony předcházející samotnému hlasování. Proti usnesení se nelze odvolat, právní moci nabude vyvěšením na úřední desce soudu. "Soud chápe problémy, které to obci přináší. Toto rozhodnutí ale vytváří prostor pro změnu, možnost začít s čistým stolem," řekla soudkyně. 

Starostka je zklamaná

Advokát Pavel Uhl řekl, že rozhodnutí, které dalo za pravdu jejich návrhu, vítá. "Seznamy voličů byly nezákonně doplněny o lidi, kteří v té obci fakticky nebydleli. Jsem rád, že se soud připojil k tomuto pojetí práva a dal možnost, aby si občané Karlovy Studánky zvolili ty, kteří je skutečně budou zastupovat," řekl Uhl. 

Starostku Karlovy Studánky Radku Chudovou i další obyvatele obce rozhodnutí zklamalo. Souhlasí sice s tím, že hlasování nově přihlášených obyvatel nebylo etické, avšak podle nich to výsledek voleb zásadně neovlivnilo a nové volby jen zkomplikují obci život. 

"Soud rozhodl tak, jak rozhodl. My z toho nejsme nadšení, protože se obáváme, že opakované volby nám přinesou opakování téhož. Bohužel nemáme možnost právní obrany, protože to současný český právní řád nenabízí. Doufejme, že před novými volbami pan Zifčák nepřihlásí účelově další občany," řekla Chudová. Takového výroku soudu se podle ní obávala převážná většina obyvatel Karlovy Studánky.

Tagy: bruntalsko ruseni obce

Zdroje: ČTK