Vnitro v pátek otevře další tábor pro uprchlíky. Ve Vyšních Lhotách

- Aktuality autor: roj

Až 220 lidí ubytuje nový tábor pro uprchlíky, který v pátek otevře ministerstvo vnitra ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji. Zároveň se rozšířila kapacita tábora v Bělé pod Bezdězem, který nově ubytuje 700 běženců. Ministerstvo zároveň slíbil, že v radnici Bělé vždy dají vědět, když některý z uprchlíků opustí brány tábora.

Kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem se navýšila

Kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem se navýšila,zdroj: Profimedia.cz

Podle Nováčka se o otevření nového detenčního zařízení rozhodlo na začátku týdne poté, co se o víkendu naplnily kapacity těchto táborů. Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve.

Objekt se pro ubytování uprchlíků přestal využívat na konci roku 2009. Podle Nováčka se tam ve čtvrtek uskuteční prohlídka pro zájemce a v pátek tam přijedou první migranti.

Areál v Bělé na Mladoboleslavsku slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany. V zařízení byly na začátku týdne postaveny stany a kontejnerové stanice, které umožnily zvýšení kapacity tohoto tábora.

Ministerstvo se pokusí běžence doprovodit na vlak

Starosta Bělé Milan Lomoz řekl, že chce zamezit pohybu migrantů po městě a mít situaci více pod kontrolou. Město obdrželo oznámení o chystané demonstraci na podporu migrantů.

Situace v areálu pro nelegální migranty v Bělé je v posledních dnech napjatá, kvůli vzpourám a ničení majetku tam hlídkují policejní posily z Prahy i dalších krajů. Zaměstnanci areálu nyní budou kontaktovat policii v Bělé vždy, když zařízení opustí některý z běženců a může se volně pohybovat po městě.

"Máme také s ministerstvem vnitra dohodu, že se pokusí, pokud to půjde, odvést všechny klienty na nádraží, aby nehledali marně cestu a aby nebloumali po městě. Aby byl co nejmenší kontakt s našimi obyvateli," řekl starosta Lomoz.

Poslední tuzemský areál pro zajištění cizinců s kapacitou 196 míst je v Zastávce u Brna.

Do konce roku by mělo být v záchytných zařízeních v Česku k dispozici 1400 míst. Zbývajících 300 míst bude připraveno v bývalé věznici Drahonice na Lounsku, která může být v případě potřeby připravena pro příjem uprchlíků během několika dní.

Podle Nováčka se se zvyšování kapacit počítá i v příštím roce, kdy bude připraveno zařízení v Balkové na severním Plzeňsku.

Tagy: Česko domácí uprchlická krize

Zdroje: ČTK