Vládní reformy spustí novou vlnu bezdomovectví. Všichni umrznou, bojí se Keller

- Aktuality autor: Michal Polák

Po velkých obstrukcích opozice sněmovna přijala zákon, který snižuje na dva tisíce korun podporu státu v rámci stavebního spoření. Podle sociologa a publicisty Jana Kellera jde o další útok vlády proti středním vrstvám. Přitom nás čeká nová vlna bezdomovectví, na kterou podle Kellera není stát připraven. Navíc podle něj ministr financí Miroslav Kalousek bez skrupulí zvýhodňuje bohaté.

Už je to jasné, od příštího roku se sníží podpora stavebního spoření na maximálně dva tisíce korun. Podle ministra financí se tak alespoň o něco srovnají podmínky nemístně zvýhodněného spořícího produktu proti jiným formám spoření.

Jako náhodou bohatí budou zase zvýhodnění

„Pan Kalousek mluví o zvýhodňování a nezvýhodňování vždycky jenom tak, jak se mu to momentálně hodí. To je člověk naprosto bez skrupulí, který manipuluje, mění stanoviska, a to den ze dne, jak se mu to hodí," reagoval pro ParlamentníListy.cz na Kalouskovu argumentaci Keller.

„Ke stavebnímu spoření on řekne, že se státní podpora musí skrouhnout, protože by to bylo zvýhodnění jednoho produktu či skupiny lidí na úkor druhých. Na druhou stranu stát ztratí asi devět miliard tím, že se zruší zdanění dividend," podivil se Keller s tím, že úspora na stavebním spoření přinese asi jen šest miliard korun. Navíc osvobození dividend od daní má v zemích OECD jen Estonsko a Slovensko a nejde tedy o rozšířený jev.

Celý článek naleznete na ParlamentníListy.cz

Tagy: Vláda keller reformy

Zdroje: ČTK