Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Vláda začala vysvětlovat důchodovou reformu. Podle ekonomů vykládá nesmysly

Vláda začala vysvětlovat důchodovou reformu. Podle ekonomů vykládá nesmysly
Petr Nečas. | zdroj: Mediafax

Vláda odstartovala kampaň pro důchodovou reformu. V dnešní speciální příloze některých deníků se totiž snaží mimo jiné přesvědčit o výhodnosti druhého pilíře. „Vyvázání tří procent pojistného na soukromé účty bude do budoucna výhodné minimálně pro šedesát procent lidí,“ zdůrazňuje při tom. To je ale podle ekonomů podivné tvrzení, neboť na tuhle otázku nikdo prý znát odpověď nemůže.

Změny v důchodovém systému představuje dnes vláda spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s resortem financí v Průvodci důchodovou reformou, která je speciální přílohou deníků Mladá fronta Dnes a Práva. Nečasova vláda totiž věří, že díky zesílení propagační kampaně, ke kterému postupně dochází již od začátku dubna, se do II. pilíře, který je klíčovou součástí důchodové reformy, zapojí půl milionu lidí. Ekonomové jsou ale vůči tomu skeptičtí již delší dobu.

„Z prognóz a analýz renomovaných institucí, jako je Český statistický úřad, Univerzita Karlova a Cerge (Idea) jednoznačně vyplývá, že pokud by se reforma důchodového systému odkládala, nastaly by už v blízké budoucnosti zásadní problémy s jeho udržitelností,“ připomíná vláda v předmluvě dnešní přílohy deníků. Podle tohoto vládního materiálu prý změny v důchodovém systému, které vstoupily v platnost v loňském a letošním roce „významným způsobem stabilizují důchodový systém do budoucna", kdy zároveň umožní zajištění příjmu v seniorském věku z více zdrojů.

Uvnitř průvodce pak na čtenáře dýchne kromě dalších již známých připomínek třeba rozbor toho, jaké možnosti důchodového spoření lidé vlastně mají. Vypíchnuto je pak tady hlavně sdělení, že pokud se člověk rozhodne pro druhý pilíř, kde jde o vyvázání pojistného, pak to bude výhodné minimálně pro šedesát procent lidí.

Způsob zhodnocení záleží na zvolené strategii

„Způsob, jakým se budou prostředky ve druhém fondovém pilíři zhodnocovat, záleží na zvolené strategii spoření. Rozhodování účastníků, jakou strategii spoření zvolit, nemusí být složité. Základní charakteristikou jednotlivých důchodových fondů je jejich rizikovost a tomu odpovídající očekávaný výnos,“ zdůrazňuje se v příloze ke druhému pilíři důchodového spoření.

„Můžete vybírat ze čtyř důchodových fondů,“ připomíná dále materiál. Jde o důchodový fond státních dluhopisů, konzervativní důchodový fond, vyvážený důchodový fond a dynamický důchodový fond. Ze všech pak prý bude možné vytvořit i individuální strategii.

Zdroje: