Vláda přidává státním zaměstnancům, ČSA zatím snižuje platy pilotům

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Státní zaměstnanci mohou slavit. Vláda ve středu schválila nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců od listopadu o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun. Pracovníkům ve zdravotnictví se platy zvýší sice až od ledna, ale zato o pět procent. Naopak České aerolinie, které se zmítají v krizi, hodlají platy svým zaměstnancům razantně snížit.

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

Nejvíc se má změna dotknout zkušených kapitánů, kterým vedení hodlá ubrat 30 procent mzdy. Mladším pilotům mají platy klesnout o pětinu. Mzdový řád vedení aerolinií předalo odborům. Piloti sice snižování platů chápou, vadí jim ale nepoměr mezi snížením platů u nováčků a u seniorních kapitánů a obávají se odchodů nejzkušenějších pilotů, řekl prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala.

 V současnosti je výše platů mezi zkušenými a mladými piloty velice rozdílná. Zatímco mzda zkušeného kapitána může překročit 100 tisíc korun, začínající pilot dostává zhruba polovinu.

Přestože platy pilotů jsou v českých podmínkách nadstandardní, mzdy v zavedených evropských leteckých společnostech jsou výrazně vyšší, uvedl Fiala s tím, že vyšší platy jsou i u dopravců, kteří mají potenciál nabírat nové zaměstnance a připadají v úvahu pro české piloty jako alternativa k práci v ČSA. Zhruba o polovinu víc například nabízí partnerský Korean Air nebo Katar Air. U Emirates si mohou přijít na dvojnásobek platů v ČSA, uvedl Fiala.

Zatímco odbory zastupující palubní personál vyhlásily stávkovou pohotovost a nyní hlasují i o vstupu do stávky, piloti žádné obdobné kroky neplánují, přestože letušky a stevardy podporují, dodal šéf odborů zastupujících piloty.

Zdravotníci dostanou přidáno, ale až od ledna. Němeček chce odměny

Jinak jsou na tom státní zaměstnanci, kterým vláda odsouhlasila plošné navýšení mezd. Nespokojeni jsou jen zdravotníci, neboť jich se bude zvýšení mezd týkat až od ledna. "Rozhodnutí vlády mě překvapilo a absolutně ho nechápu," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání vlády novinářům řekl, že společně s hejtmany vyzve ředitele nemocnic, aby na konci roku vyplatili svým zaměstnancům mimořádné odměny. "Budou zhruba odpovídat tomu rozdílu za ty dva měsíce po 3,5 procentech. Věřím, že to bude značná část nemocnic," uvedl Němeček

Místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman řekl, že určitě na rozhodnutí vlády reagovat budou, v sobotu se sejde předsednictvo Lékařského odborového klubu. Osobně prý rozhodnutím vlády překvapen nebyl. "Jde o to, že 3,5 procenta pro nás stejně bylo nepřijatelně málo," řekl s tím, že pro lékařské odbory je podstatné, zda se splní definitivní požadavek navýšení o deset procent, k němuž se po hromadných protestech nemocničních lékařů v memorandu z roku 2012 zavázala tehdejší vláda. 

 

 

Tagy: zdravotnictví odbory platy csa piloti česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK,Vlastní