Vláda posoudí změnu ústavy, chce razantně zvýšit pravomoce NKÚ

- Aktuality autor: red

Vláda dnes posoudí změnu ústavy a novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), které mají umožnit kontrolu hospodaření krajů, obcí, ale i zdravotních pojišťoven, České televize a Českého rozhlasu nebo veřejných vysokých škol a výzkumných institucí.

Návrhy do Strakovy akademie přinese ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), slibuje si od nich lepší dohled nad veřejnými zakázkami a větší tlak na hospodárné využívání veřejných prostředků.
NKÚ by měl podle předlohy získat také právo prověřit ručení za závazky nebo hospodaření s dluhopisy a s dotacemi ze zahraničí.

Ministři se dnes sejdou až večer po zasedání sněmovny. Rozhodovat budou o navýšení českého příspěvku na výstavbu vězení v Afghánistánu. Před třemi roky Česko za tímto účelem uvolnilo asi 9,53 milionu korun, nyní ministerstvo zahraničí navrhuje vyplatit dalších zhruba 1,64 milionu korun kvůli změně projektu výstavby. Vláda posoudí i návrh na zrušení smlouvy o spolupráci ve zdravotnictví s Libyí z osmdesátých let. Stát nechce nadále Libyjcům poskytovat bezplatné nezbytné léčení při akutním onemocnění nebo úrazu, které dohoda zaručuje. Stejnou možnost mají Češi v Libyi, ale nevyužívají ji.

Tagy: sněmovna NKÚ

Zdroje: ČTK