Vláda chce zřídit funkci zmocněnce pro dostavbu Temelína

- Aktuality autor: red

Vláda Jana Fischera chce ještě před svou rezignací podle serveru Aktuálně.cz zřídit novou funkci vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Důvodem je dostat zakázku na výstavbu dalších bloků elektrárny pod co největší kontrolu státu. Kabinet bude podle zjištění webu jednat o postu zmocněnce v pondělí a hlavním kandidátem na něj je dosavadní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

"Jde o to, mít někoho, kdo se bude té zakázce systematicky a detailně věnovat, na což politici čas nemají. A v případě zakázky takového objemu a významu to je zásadní problém," řekl webu zdroj ze státní správy.¨

Podle něj už o tom Bartuška s Fischerem jednali. Úřad vlády ani Bartuška se nechtěli k informacím vyjádřit. Server uvedl, že Fischer i Bartuška mají na zakázku stejný názor, mimo jiné se obávají, aby nebyla předražená.

Premiér údajně také zjistil, že stát nemá o zakázce přesné a detailní informace, ačkoli má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl. Bartuška pak byl navíc první, kdo veřejně protestoval proti nesrovnalostem v zakázce.

ČEZ totiž dosud nezveřejnil, kolik hodlá do dostavby elektrárny investovat a kolik reaktorů chce postavit, uvedl server. V současné době pokračuje jak proces posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí, tak i zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby.

Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky. Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a rusko-české konsorcium vedené Atomstrojexportem. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Zdroje: ČTK