Lídři rodící se koalice boj s korupcí neuzavřeli

- Aktuality autor: red

Vyjednávači ODS, TOP 09 a VV ve čtvrtek neuzavřeli ani jednu z kapitol programu budoucí vlády. Jednali o ekologii a boji s korupcí. Koalice se dohodla alespoň na výrazném snížení počtu sněmovních výborů a podvýborů.

Předseda ODS Petr Nečas po dvouhodinovém jednání řekl, že kapitola ekologie ještě potřebuje redakční úpravy, protože experti dodali dvě formulačně odlišné varianty. K tématu se lídři budoucí koalice vrátí na příštím zasedání. Korupcí se takzvaná K9 zabývala neočekávaně, když ji pro informaci předložili straničtí experti první dvě kapitoly protikorupčního programu. 

Předseda Věcí veřejných Radek John, který je členem protikorupční expertní skupiny,  řekl, že jde o důležité téma, proto ho na jednání donesl. Nic však podle něj stejně jako podle Nečase není definitivní. 

Expertní mezistranická skupina se na nočním jednání shodla například na rozšíření testů spolehlivosti, které nyní absolvují policisté, i na další úředníky státní správy. Mezi celkem 23 domluvenými body jsou i opatření jako závazek vlády posílat do kontrolních orgánů státních a polostátních firem především odborníky a nedělat z těchto funkcí "trafiky" pro vysloužilé politiky. 

Věci veřejné původně prosazovaly například institut agenta provokatéra či testy korupční odolnosti.  Na jednání přistoupily na dohodu o rozšíření testu spolehlivosti, který nyní ze zákona absolvují policisté, na "vybrané další úředníky". 

Člen expertního týmu vyzdvihl také například připravovaný závazek vlády, že se bude snažit maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, a to včetně těch, které budou vypisovat státní a polostátní firmy jako ČEZ či Česká pošta. Historie tendrů by v budoucnu měla být kompletně k dohledání na internetu. 

Mezi domluvenými body je také například vyjádření vůle vlády, že do kontrolních orgánů firem se státní účastí bude nominovat odborníky, a ne politiky, kterým je potřeba zajistit "trafiku". "Pokud existuje politická vůle, je to dosažitelné jednoduše," poznamenal expert. Dodal, že podobnou věc není možné upravit zákonem. 

Podle serveru idnes.cz je mezi body také takzvaný institut korunního svědka. Osoba, která by u soudu svědčila proti organizovanému zločinu, by byla sama beztrestná.

Koalice chce snížit počet funkcionářů ve sněmovně

Rodící se středopravá vládní koalice má zájem výrazně snížit počet sněmovních výborů i podvýborů. Z 91 dosud existujících sněmovních výborů, podvýborů a komisí by mělo vzniknout 66 podobných struktur.

Po jednání s šéfy TOP 09 a Věcí veřejných (VV) to řekl lídr ODS Petr Nečas. Zastoupení parlamentních stran ve zbývajících podvýborech by podle něho mělo být poměrné. Některé existující výbory by měly být sloučeny, aby se snížil i jejich počet. 

Podle představ trojice stran by měly být sloučeny nyní samostatně existující výbory kontrolní a petiční nebo branný a bezpečnostní. Zrušeno by mělo být celkem 17 podvýborů. S menším počtem výborů ubude i jejich funkcionářů, tedy poslanců, kteří za práci v nich pobírali plat. V minulosti se stávalo, že bez funkce a s ní spojeného příplatku bylo jen 25 z 200 poslanců. 

Radek John zdůraznil, že snahou není "škrtání agend", ale jejich začlenění do úspornějšího a efektivnějšího rámce.  Už před několika dny dal pravděpodobný budoucí premiér Nečas najevo, že počet funkcionářů sněmovny by se mohl celkově snížit přibližně o čtvrtinu.

Zdroje: ČTK