Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Vítek byl naivní, když hájil Kočí, rýpla si Klasnová do Bárty

Vítek byl naivní, když hájil Kočí, rýpla si Klasnová do Bárty
zdroj: Mediafax

Během koaličních jednání byl odvážný Petr Nečas a tradičně slušný Karel Schwarzenberg, prozradila místopředsedkyně VV i sněmovny Kateřina Klasnová pro TV Public. Opět se vyjádřila i ke Kristýně Kočí a jejím vztahu k Věcem veřejným i k tomu, že VV vadí ministr vnitra Jan Kubice.

V aktuálním rozhovoru pro TV Public Klasnová tvrdí, že o charakteru Kristýny Kočí měli s Vítem Bártou už delší dobu pochybnosti.

„S Vítkem jsme vedli už před tím diskuze, jestli je Kristýna pro vysokou politiku opravdu vyzrálá a je-li odolná proti různým tlakům. Přesvědčovala nás ale svojí pracovitostí," přiznává Klasnová a dodává: „Až v poslední době nám bylo podezřelé, jak si notuje s Petrem Tluchořem a ODS například proti Petru Gazdíkovi. Dokonce mě upozorňovali novináři, že se okolo Kristýny a ODS  děje něco divného..."

Klasnová až dnes připouští, že postoj jejího manžela k bývalé šéfce poslanců VV byl naivní. Sám Bárta  totiž v rozhovoru pro TV Public ještě v únoru tvrdil, že mladí lidé jako Kočí budou lepší politici než je on sám.

Jak se budu s Kočí potkávat?

Kateřina Klasnová si podle vlastních slov zatím neumí představit, jak se bude s Kočí ve sněmovně potkávat. V pořadu Narovinu navíc prozradila, že její poslanecký klub už oficiálně požádal kancléře sněmovny o její vystěhování z poslanecké lavice, kde je nyní. Tu sdílí Kočí s někdejším ministerským náměstkem Markem Šnajdrem z ODS.

Podle Klasnové teď náleží lavice Kočí, kterou VV vyloučily ze strany, nové předsedkyni poslaneckého klubu VV Karolíně Peake.

Požadavek na vystěhování bývalé kolegyně ale podle Klasnové  narazil na striktní nesouhlas předsedy klubu ODS Petra Tluchoře. Ten se proti přemístění Kočí do jiné lavice postavil.  Právě s Tluchořem měla podle tajně pořízené nahrávky připravovat uvnitř VV  vnitrostranický puč.

Nenávist necítím, spíš hořkost

Po nedávných skandálech se cítí Klasnová podle vlastních slov velmi unavená. Jako absolventka teologie však nenávist k bývalé kolegyni necítí. „Nikdy jsme nebyly kamarádky, cítím jen hořkost..." přiznává v televizním rozhovoru.

Na otázku, zda  je po vyslechnutí vulgárního slovníku Kristýny Kočí z tajné nahrávky ještě stále opodstatněné volání po rovných příležitostech žen v politice Klasnová připouští, že nikoliv.

„Byla jsem z toho šokovaná! Slovník Kristýny je asi důsledkem její nevyzrálosti a nezvládnuté touhy ukázat moc, důležitost a vliv...," dodává na adresu bývalé véčkařky místopředsedkyně sněmovny.

Kdo to asi tak vynesl? Škárka

Jasněji udělala Klasnová v TV Public také okolo úniku své korespondence do médií. V osobním e-mailu před časem kritizovala vnitrostranické metody svého manžela Víta Bárty.

„Ten dopis ode mně dostali jen tři lidé: Vít Bárta, Radek John a pan Škárka," tvrdí Klasnová. „Kdo jej vynesl je tedy asi jasné!" dodává s tím, že její manžel ani předseda VV Radek John, kterého bude podle vlastních slov volit do čela strany na volební konferenci VV, to určitě  nebyli. „Prostě to byl někdo z těch přeběhlíků," dodává.

Koaliční projekt? Ještě nevím

Spíše skepticky odpovídá Kateřina Klasnová v TV Public i na otázku moderátora Zdeňka Šarapatky, jak hodnotí  výsledky koaličního jednání o vládní krizi. „Udělali jsme ústupky, kompromisy a  bolestivé kompenzace. Doteď vlastně ani nevím, jestli to byla výhra, nebo prohra," svěřuje se v rozhovoru.

„Jesli je ten projekt životaschopný, to se ukáže  až během následujících měsíců," váhá být optimistkou Klasnová. Výhrady má i k příštímu ministru vnitra Kubicemu. Podle Klasnové Věcem veřejným na koaličních vyjednáváních vadilo, že bývalý elitní detektiv Kubice založil a provozoval  podobnou detektivní agenturu, jako  Bárta  ABL.

Agentura Kubiceho nám vadí

„Vadí nám to. Koaliční partneři v tom ale nebyli ochotni ustoupit ani o kousek..." vysvětluje místopředsekyně VV průběh boje o křeslo příštího mnistra vnitra.

A kdo se podle Klasnové zachoval ve vládní krizi nejlépe? Statečný byl nakonec prý premiér Nečas, tradičně slušný Karel Schwarzenberg a „ jediný, kdo se zachoval v tom marasmu a blázinci se zdravým rozumem byl Václav Klaus!" tvrdí v rozhovoru Klasnová. Na otázku moderátora, zda měla při posledním setkání s hlavou státu pero, odpovídá s úsměvem: „Pero jsem sebou  měla, ale hlídala jsem si ho!"