Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Venuše se pokusila o zatmění Slunce, no, moc to nevyšlo

Venuše se pokusila o zatmění Slunce, no, moc to nevyšlo
Tranzit Venuše přes Slunce | zdroj: apod.nasa.gov

V loňském roce došlo k spektakulárnímu tranzitu Venuše, našeho planetárního sourozence, přímo mezi Sluncem a naší planetou. Je to mimořádně vzácné událost, neboť znovu nastane až v roce 2117, a to je tak trochu mimo běžné časové horizonty. Ale co přesně je tranzit Venuše? V jistém smyslu je to jen opravdu špatně umístěné zatmění Slunce.

To zní sice žertovně, ale skutečně i tak se dá dívat na fotografii dne předloženou astronomy NASA - nádherný ultrafialový obraz Slunce a Venuše během tranzitu. Konkrétně Venuše je v tomto bodě přesně v souladu se Sluncem a Zemí, jde tedy o ekvivalent prstencového zatmění. Když se bavíme o zatmění Slunce, téměř vždy máme na mysli zatmění způsobené měsícem, není však jediný důvod, aby nemohl být způsobené i jakýmkoliv jiným vesmírným tělesem. 

Tranzit Venuše přes Slunce Tranzit Venuše přes Slunce | zdroj: apod.nasa.gov

Samozřejmě, je zde zásadní praktický důvod, proč tomu tak je - Měsíc je nejen mnohem menší než Venuše, ale je také mnohem blíže k Zemi, takže jeho relativní velikost na obloze umožňuje, aby zahalil Slunce natolik, že je vidět pouze jasný okolní obrys známý jako solární korona. Oproti tomu se Venuši při zatmění daří zakrýt jen ten nejmenší zlomek Slunce.

Chcete-li vidět celý obraz a úplné vysvětlení o tom, jak byla pořízena tento ultrafialový snímek, podívejte se na stránky APOD.

Zdroje:
nasa.gov