Ve Zlínském kraji voda opadla, v krajině je však spousta lagun

- Aktuality autor: red

Řeky ve Zlínském kraji od víkendu již nevykazují stupně povodňové aktivity.

Přestože voda opadla, potíže stále způsobují mnohdy rozsáhlé laguny na polích a lukách, kam se rozlila voda z řek, spodní voda nebo se zde drží vydatné srážky po přívalových deštích. Největší vodní jezero ve Zlínském kraji se nachází v oblasti Kojetín - Záříčí - Chropyně - Kroměříž, sdělil mluvčí zlínského hejtmanství Milan Plesar. V regionu až do 13. června trvá hejtmanem vyhlášený stav nebezpečí.

  Hasiči o víkendu nadále v postižených lokalitách čerpali vodu, podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka v tom dnes na několika místech pokračují. "Dvě jednotky hasičů zasahují stále v Bělově (na Zlínsku), kde v neděli obrovská laguna zaplavila několik domů a rekreačních objektů. Za poslední tři týdny jsme na tomto místě, kde se voda drží, zasahovali mnohokrát. Čerpání pokračuje i u Tlumačova, kde je také velká vodní laguna," uvedl Mitáček s tím, že hasiči stále pomáhají na řadě míst s úklidem. 

Mezi nejvíce zasažená místa patří Zdounky na Kroměřížsku a Kunovice na Slovácku. "Pořád čerpáme spodní vodu, která je stále velmi vysoká. Rozdáváme lidem vysoušeče i čisticí prostředky, kterých máme dostatek díky pomoci charity, ADRY a Červeného kříže. Škody zatím nesčítáme, ale půjdou určitě do desítek milionů," řekla místostarostka Kunovic Ivana Majíčková. Milionové škody napáchala povodeň i ve Zdounkách. "Pořád uklízíme, je to běh na dlouhou trať. Kontejnery s odpadem jezdí každý večer. Rozdali jsme část vysoušečů, další čekám dnes," uvedl starosta obce Martin Drkula. 

 Region trápí také kvůli přívalu vody vznikající sesuvy půdy. Hasiči například zasahovali v neděli v Luhačovicích, kde se pravděpodobně vlivem dlouhodobých dešťů utrhl svah a zemina zahrad nad obydlenou částí města. "Přímo jsou ohroženy asi dva rodinné domy pod hranou zemní trhliny. Pohybující se plocha má rozměr asi 30 x 15 metrů a podle odhadu obsahuje asi tisíc metrů kubických materiálu," popsal Mitáček s tím, že na místo sesuvu bude vyslán statik, který celou situaci posoudí a navrhne další postup. 

    Podle Plesara byly kvůli červnovým povodním dva domy zdemolovány, 74 poškozeno, zaplaveno bylo 1822 sklepů a 75 bytových jednotek. "Při záchranných pracích bylo nasazeno 234 jednotek požární ochrany, sborů dobrovolných hasičů a hasičského záchranného sboru, kteří při zásazích v terénu použili na 300 kusů techniky. Hasiči byli nuceni vzhledem k velké vodě také evakuovat 25 osob," přiblížil Plesar. Hasiči zaznamenali kvůli červnovým záplavám v kraji přes 270 výjezdů a zhruba pětinásobek jednotlivých zásahů. 

    Krajský úřad eviduje v souvislosti se záplavami jedno úmrtí. V části města Lužkovice byla minulou středu po opadnutí vody v řece Dřevnici nalezena mrtvola neznámého muže. Lékař určil jako příčinu smrti utonutí, totožnost zemřelého je zatím neznámá. Ve stejný den se však voda tekoucí po silnici podepsala i na úmrtí devatenáctiletý řidiče osobního automobilu Honda. Mladík nepřizpůsobil rychlost povaze vozovky a zřejmě vlivem aquaplaningu vjel do protisměru pod nákladní vůz Tatra. Vážným zraněním na místě podlehl.

    Na Zlínsku a na Vsetínsku, kde voda minulou středu způsobila potíže zejména v dopravě, se situace odpoledne s klesající hladinou Dřevnice, Bečvy a menších vodních toků uklidnila. Problémy se přesunuly na Kroměřížsko a Slovácko. Voda v kraji zaplavila mnohé silnice, řada jich byly neprůjezdných, další jen s velkou opatrností. Několik měsíců bude na Kroměřížsku kvůli sesuvu půdy a poškození vozovky uzavřena komunikace mezi městem Koryčany a jeho částí Jestřabice.

Tagy: voda povodně Zlín

Zdroje: ČTK