Ve Vrběticích byly uloženy zakázané pěchotní miny

- Aktuality autor: roj

Při vyprazdňování areálu ve Vrběticích našli pyrotechnici v jednom ze skladů zakázané protipěchotní miny. Podle serveru Týden.cz patřily společnosti Excalibur Army. Úřady ale informace o nalezeném typu munice nepotvrdily.

Pyrotechnici odvážejí z Vrbětic munici

Pyrotechnici odvážejí z Vrbětic munici,zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Miny, které ve Vrběticích firma Excalibur Army skladovala a které jsou zakázané takzvanou Ottawskou úmluvou, dříve patřily maďarské armádě. Podle mluvčího společnosti Andreje Čírtka nešlo o zakázaný kontrakt a policie o všem ví.

Čírtek tvrdí, že přestože je munice označena jako mina, jde o dálkově odpalované nálože. "Nelze je iniciovat nášlapem. Právě kvůli tomu je Maďarsko nepovažuje za zakázanou munici a obchoduje s nimi," uvedl.

Min se podle něj armády zbavují jako nepotřebného majetku. "S plastovými minami se legálně obchoduje kvůli trhavině - můžete je koupit, abyste je delaborovali (rozebrali) a posléze prodali nebo jinak použili výbušninu. Nesmíte je ale nikomu prodávat jako zbraň," upřesnil mluvčí serveru. 

Policie se k tomu, co pyrotechnici ve skladech našli, nechce vyjadřovat s tím, že výsledky kontrol jsou neveřejné. "Stejně tak nebudeme z bezpečnostních důvodů komentovat druh zkontrolované a vyvezené munice a její množství," řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Ve Vrběticích loni vybuchly dva muniční sklady, zbylou munici začali pyrotechnici z areálu odvážet začátkem února.

Tagy: Česko muniční sklad zbraně a munice výbuchy v muničním skladu Vrbětice

Zdroje: ČTK,tyden.cz