Ve střední Evropě přibylo dalších osm obětí zimy

- Aktuality autor: red

Studená vlna, která už týden zaplavuje Evropu, si dnes v její střední části vyžádala dalších osm obětí, ale situace v dopravě se pozvolna normalizovala.

V řadě oblastí nastala obleva, ale v příštích hodinách se čeká nové sněžení a sílí nebezpečí náledí. Počet obětí se dnes rozrostl o tři v Praze a o pět v Polsku; tam už tak od začátku měsíce stoupl na 36. V Praze je jich od čtvrtka šest.

Ve střední Evropě jako celku si zima tento týden vyžádala asi 50 životů, v Rusku jedenáct, ve Francii tři a v Německu jeden. V jihovýchodním Polsku dnes ráno klesly teploty až na minus 24 stupně, ale silniční doprava v celé zemi funguje bez problémů, citovala agentura AFP správu polských silnic a dálnic.

Ve Velké Británii dnes po sobotních citelném oteplení začaly teploty znovu klesat a ve Skotsku se čeká nové sněžení. Situace v dopravě se znatelně zlepšila s výjimkou vlakového spojení v severní Anglii.

Hrozí i lokální záplavy

I v Německu se teploty dostaly znovu nad nulu, ale meteorologové upozornili, že v důsledku toho hrozí zvýšené nebezpečí náledí, zvlášť ve střední a západní části země. Podobné varování vydaly úřady v Rakousku a v Belgii.

Ve Francii vyvolala obleva četné lokální záplavy, zvlášť na severozápadě. V Cherbourgu a v jeho okolí musili ve víc než 200 případech zasahovat hasiči.

Jih kontinentu se potýká s prudkými dešti, které v severobosenském městě Tuzle přivodily sesuv půdy, pod nímž byli pohřbeni tři lidé. V Bulharsku záplava mimo jiné přerušila silnici mezi Sofií a hlavním přechodem do Řecka.

Na jihu Ruska se opravářům podařilo dát do pořádku elektrická vedení poškozená sněhovou bouří, kvůli které byly ještě v sobotu v Krasnodarském kraji desetitisíce lidí bez elektřiny.

Tagy: Evropa počasí mráz zima

Zdroje: ČTK