Dnes je pondělí 12. května 2025., Svátek má Pankrác
Počasí dnes 14°C Polojasno

Ve squattu Cibulka zasahovala policie. Přivezla si těžkooděnce i vodní dělo

6. 5. 2015 – 16:03 | Zpravodajství | pal

Ve squattu Cibulka zasahovala policie. Přivezla si těžkooděnce i vodní dělo
V památkově chráněném objektu zasahovala policie a několik lidí skončilo v poutech | zdroj: Profimedia

Několik desítek těžkooděnců ve středu zasahovalo v objektu pražské usedlosti Cibulka, který je domovem squatterů. Minimálně osm lidí bylo zatčeno, další se schovávali v budově a nereagovali ani na výzvy policie, aby dům opustili. Majitel objektu je v zahraničí a tvrdí, že se celou věc snažil řešit smírem. Část pražských zastupitelů zpochybňuje přiměřenost policejního zásahu, při kterém byli zraněni tři lidé. 

Památkově chráněná budova je už několik let v dezolátním stavu a majitel se o objekt nestará. Už večer podal na squattery, kteří dům obývají, trestní oznámení a ráno se na místo dostavili policisté s těžkooděnci, vodním dělem a antikonfliktním týmem. V domě bylo asi 70 lidí. Policie je vyzvala, aby budovu opustili a během poledne do objektu vtrhla. Při zásahu byli údajně zraněni tři squatteři.  

Někteří pražští zastupitelé ve středu vyjádřili pochybnosti o zásahu policie a vyzvali ji, aby zveřejnila záznam z celé akce. Náměstek primátorky Martin Stropnický řekl, že spory o budovu by měl řešit soud a nikoli policie.  "To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní,“ uvedl Stropnický. Místostarosta Prahy 5 Lukáš Budín  zase požaduje ustanovení speciální komise, která by se zabývala budoucností objektu. 

Policie se ale hájí tím, že zásah byl v naprostém pořádku. "Na našem opatření nevidím nic nezákonného. Celou dobu jsme squattery vyzývali, aby opustili budovu, a drtivá většina z nich to udělala. Celou dobu byl na místě státní zástupce. K zásahu došlo až poté, kdy se čtyři osoby zabarikádovaly ve věžičce. I s nimi ale nejdříve mluvil vyjednávač a členové antikonfliktního týmu," uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. 

Majitel Cibulky Oldřich Vaníček se hájí tím, že squatterům nabízel náhradní ubytování.  "Je to pro mě velice nepříjemná situace, pevně jsem věřil v dohodu. V úterý se ale do budovy nahrnulo dalších 50 lidí," řekl Vaníček. V úterý se tedy pokusil obyvatelům domu zamezit ve vstupu. Obyvatelé domu zase upozorňují na to, že majitel nechává objekt úmyslně chátrat a oni se o památku starají. Vaníček sám má ale s objektem jiné plány. Údajně zde chce vybudovat zařízení pro seniory a na přestavbě by se chtěl podílet s pražským magistrátem. 

Historie objektu sahá až do 14 století. V nedávné době se o jeho oživení pokusila parta mladých nadšenců, která zde chtěla pořádat kulturní akce. V roce 2008 objekt prohledávala policie kvůli podezření, že se zde skrývá pachatel loupeže. Tehdy došlo k potyčkám mezi strážníky a obyvateli usedlosti. Tři policisté byli zraněni a čtyři obyvatelé domu byli obviněni z napadení veřejného činitele. Majitel budovy na squattery zanevřel. Ti se do domu vrátili ještě v roce 2009 a 2012, ale vždycky je policie vystěhovala. Nakonec obyvatelé domu podepsali s vlastníkem nemovitosti smlouvu, kterou jim ale letos v březnu vypověděl. 

Předchozí článek

NATO se vrací na zápraží Ruska. Američané a Gruzínci pořádají vojenské manévry

Následující článek

Putinovi vlci otestují 'evropské hodnoty'. V Německu podají žalobu kvůli zrušení víz