Ve Francii se bude dražit Napoleonův zásnubní prsten

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Jednoduchý diamantový a safírový zásnubní prsten, který Napoleon Bonaparte dal své první ženě Josefíně, se bude příští měsíc dražit ve Francii. Informovala o tom v pátek aukční síň Osenat, kterou citovala agentura AFP.

Napoleon

Napoleon,zdroj: ThinkStock

Zlatý prsten má dva kameny ve tvaru hrušky a očekává se, že při dražbě pořádané 24. března ve Fontainebleau u Paříže vynese až 12.000 eur (asi 305.000 korun). 

"V té době měl Napoleon velmi málo peněz. Ten prsten je velice obyčejný," řekl AFP Jean-Christophe Chataignier, který vede odbor Osenatu pro historické předměty. 

Napoleon se oženil s Josefínou, vdovou po francouzském aristokratovi Alexandrovi de Beauharnais, 9. března 1796 jen několik dní po oznámení jejich zasnoubení. Napoleonova rodina sňatek nepřijala příliš dobře; byla šokována tím, že se oženil se starší vdovou se dvěma dětmi. Dva dny po svatbě Napoleon odjel, aby velel francouzské armádě v Itálii. 

Pár se rozvedl v roce 1810, protože Josefína nedokázala Napoleonovi porodit dítě. Navzdory mnoha milenkám, dalšímu sňatku a exilu ovšem Napoleon na Josefínu nikdy nezapomněl. Jeho poslední slova před smrtí, podle svědectví těch, kdo ho v posledních minutách obklopovali, zněla: "Francie. Armáda. Hlava armády. Josefína."

Tagy: Francie Napoleon

Zdroje: ČTK