Válka čmoudů se zeleným Obamou. Nad USA stoupá kouř

VIDEO - Aktuality autor: František Strnad

Američtí konzervativní "coal rollers" (čmoudi) schválně modifikují auta, aby měla větší spotřebu a produkovala více zplodin. Je to jejich nejnovější zbraň v boji proti administrativě prezidenta Baracka Obamy.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Trend přezdívaný 'Prius repelent' podle automobilu značky Toyota, který je šetrný k životnímu prostředí, není úplnou novinkou. Poslední kroky Obamovy administrativy se snahou snížit uhlíkové emise a zátěž životního prostředí - výnos nařizující omezení karbonových emisí - však vedly k jeho popularizaci.

"Potkávám liberály, kteří fakt nemají rádi Obamu. Zajímá ho životní prostředí, nás ne," říká prodejce kouřových zásobníků z amerického Wisconsinu a dodává: "Namontovat si do auta 'kouřák' je náš způsob, jak mu ukázat prostředníček. Chceš čistej vzduch? Běž do hajzlu". 

Zařízení, které uměle zvyšuje spotřebu naftových vozů, lze pořídit od 500 amerických dolarů. Zanícený naftový motor vyprodukuje mohutný kouřový oblak jako politicko-společenský vzkaz Americké agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA). 

Pyšný vlastník této vychytávky Ryan z Jižní Karolíny konstatuje, že "je špatná pro životní prostředí a můžete způsobit dopravní nehodu, ale jinak je dost dobrá". Hnutí pro čistý vzduch zato varují, že zplodiny z naftových motorů mají na zvýšeném výskytu rakoviny větší podíl než zbylých 181 vzduchových toxinů, které EPA eviduje.

Sean Miller z Arizony, další majitel 'kouřáku', to vidí jinak: "Je to věc testosteronu. Je to mužství. Je to o tom, kdo víc kouří, kdo je černější. Černější, jakože kdo má víc nafty ve vstřikovači. Je to sranda." Sean znepokojený cenou paliva  dodává: "Ale budu upřímný, je to jako vyhazovat peníze k okna".

Tagy: Vláda ekologie doprava smog Spojené státy coal rollers

Zdroje: Vlastní,Slate.com