Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Válka čmoudů se zeleným Obamou. Nad USA stoupá kouř

Válka čmoudů se zeleným Obamou. Nad USA stoupá kouř
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Američtí konzervativní "coal rollers" (čmoudi) schválně modifikují auta, aby měla větší spotřebu a produkovala více zplodin. Je to jejich nejnovější zbraň v boji proti administrativě prezidenta Baracka Obamy.

Trend přezdívaný 'Prius repelent' podle automobilu značky Toyota, který je šetrný k životnímu prostředí, není úplnou novinkou. Poslední kroky Obamovy administrativy se snahou snížit uhlíkové emise a zátěž životního prostředí - výnos nařizující omezení karbonových emisí - však vedly k jeho popularizaci.

"Potkávám liberály, kteří fakt nemají rádi Obamu. Zajímá ho životní prostředí, nás ne," říká prodejce kouřových zásobníků z amerického Wisconsinu a dodává: "Namontovat si do auta 'kouřák' je náš způsob, jak mu ukázat prostředníček. Chceš čistej vzduch? Běž do hajzlu". 

Zařízení, které uměle zvyšuje spotřebu naftových vozů, lze pořídit od 500 amerických dolarů. Zanícený naftový motor vyprodukuje mohutný kouřový oblak jako politicko-společenský vzkaz Americké agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA). 

zdroj: YouTube

Pyšný vlastník této vychytávky Ryan z Jižní Karolíny konstatuje, že "je špatná pro životní prostředí a můžete způsobit dopravní nehodu, ale jinak je dost dobrá". Hnutí pro čistý vzduch zato varují, že zplodiny z naftových motorů mají na zvýšeném výskytu rakoviny větší podíl než zbylých 181 vzduchových toxinů, které EPA eviduje.

Sean Miller z Arizony, další majitel 'kouřáku', to vidí jinak: "Je to věc testosteronu. Je to mužství. Je to o tom, kdo víc kouří, kdo je černější. Černější, jakože kdo má víc nafty ve vstřikovači. Je to sranda." Sean znepokojený cenou paliva  dodává: "Ale budu upřímný, je to jako vyhazovat peníze k okna".

Zdroje:
Vlastní, Slate.com