V Polsku už jsou všechna těla obětí nehody u Smolenska

- Aktuality autor: red

Do Polska byly v pátek z Moskvy převezeny ostatky zbývajících jednadvaceti obětí katastrofy letounu s polským prezidentem a dalšími elitami u západoruského Smolenska.

Před necelými dvěma týdny při nehodě zahynulo 96 lidí, včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších politiků. Teprve ve středu se podařilo určit totožnost všech zemřelých. U některých k tomu bylo potřeba testů DNA. 

Na varšavském letišti Okencie čekali příbuzní obětí, každou z nich přivítal premiér Donald Tusk. "Dlouho jsme na vás čekali," řekl. "Čekali bychom roky, abychom vás tu ve smutku přivítali a pochovali ve vlasti," uvedl premiér. 

Do Polska se v pátek vrátily ostatky mimo jiné kapitána prezidentského speciálu Arkadiusze Protasiuka, letušky Natalie Januszkové, které bylo necelých 23 let a která byla nejmladší z obětí, nebo Gražyny Gensické, šéfky poslaneckého klubu největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).

Právě kvůli tomu, že se dosud nekonaly pohřby všech tragicky zahynulých členů PiS, odložila strana ze soboty na pondělí schůzku své politické rady, na níž má ohlásit jméno svého prezidentského kandidáta. Do voleb, které se uskuteční 20. června, půjde zřejmě za PiS předseda strany a bratr-dvojče zemřelého prezidenta Jaroslaw Kaczyński. 

V Polsku poprvé veřejně zazněla kritika týkající se vyšetřování příčin neštěstí v Rusku. Šéf Státní komise pro vyšetřování leteckých nehod Edmund Klich si v televizi TVN24 postěžoval, že v Rusku panoval nepořádek a že ho polská vláda během pobytu v této zemi nijak nepodpořila. Polské ministerstvo obrany mu v prvních dnech jeho pobytu v Rusku prý nedokázalo zajistit ani tlumočníka.

Tagy: nehoda oběti Moskva Smolensk

Zdroje: ČTK