Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 15°C Polojasno

V ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí

V ODS se Klausův nápad na definitivní zamítnutí eura líbí
zdroj: tisková zpráva

Podle prezidenta Václava Klause i současného vedení České národní banky by bylo dobré, aby si Česko v Evropské unii vyjednalo výjimku, která by zaručila, že ČR nebude povinna přijmout euro. Mnoha členům ODS se nápad líbí.

Server ParlamentníListy.cz se dotazoval předáků ODS, zda s postojem prezidenta souhlasí.

„Je nulová šance to prosadit," řekl premiér Petr Nečas už před časem pro Lidové noviny. Klaus a ČNB mají dojem, že je vhodná doba říct si o výjimku, až se bude na německou žádost otvírat Lisabonská smlouva a bude se do ní vkládat permanentní záchranný mechanismus pro krachující země eurozóny. Centrální banka zpracovala analýzu, jak se povinnosti euro přijmout zbavit. Analýza inspirovala také prezidenta k sepsání dopisu premiérovi Nečasovi.

Zrušit i "bruselské centrální plánování"

Občanským demokratům se ale na rozdíl od Nečase Klausův nápad líbí. „Já jsem rozhodně pro. Euro je konstruktivistická měna, která se neosvědčila. Je jen otázkou, zda se spíše eurozóna do té doby, než bychom něco takového navrhli, nerozpadne," řekl serveru ParlamentníListy.cz člen senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Petr Pakosta.

Celý článek na ParlamentniListy.cz