Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

V neděli přibylo 5650 případů covidu. Testují se žáci i neočkovaní zdravotníci

V neděli přibylo 5650 případů covidu. Testují se žáci i neočkovaní zdravotníci
V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855 (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5650 případů nemoci covid-19. V mezitýdenním srovnání je to bezmála dvakrát tolik.

Současně jde o jeden z nejhorších nedělních výsledků za dobu trvání epidemie v zemi. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855. Patnáct procent z nich, tedy 572 pacientů, je v těžkém stavu a vyžaduje intenzivní péči. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Očekává se, že podzimní vlna bude dál zrychlovat - porostou počty lidí, kteří s covidem skončí v nemocnici a denní přírůstky zřejmě budou atakovat rekordní hodnoty celé epidemie.

Počet nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Nejhorší je nyní epidemická situace v moravských krajích.

V neděli se z celého týdne testuje nejméně, bývá tedy i nejméně potvrzených případů. Před týdnem přibylo přes 3000 nakažených, zjištěných 5650 případů covidu za 14. listopad je čtvrtá nejvyšší hodnota za neděli od začátku epidemie. Nejhorší zůstává loňský 25. říjen se 7300 případy. V sobotu přibylo v zemi 9161 nákaz, což byl třetí nejhorší víkendový výsledek vůbec.

Ve všední dny minulého týdne byla čtyřikrát překonána hranice 10 000 nových případů nákazy koronavirem za den. Nejvyšší nárůst byl v úterý, kdy do statistik přibylo 14.557 případů, jen zhruba o 330 méně jich bylo v pátek.

Od loňského března se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem téměř 1,9 milionu lidí. Zemřelo 31 541 z nich, přičemž v poslední době výrazně rostou počty úmrtí za jeden den. Denním maximem z minulého týdne bylo středečních 69 úmrtí, ve čtvrtek eviduje ministerstvo o jednoho zemřelého méně. Každý den druhého listopadového týdne v průměru zemřelo 54 lidí s potvrzeným covidem.

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace, konkrétně 6,37 milionu lidí, z toho 6,16 milionu lidí má očkování dokončené. V případě populace od 12 let, pro kterou je zatím očkování dostupné, je plně očkováno 66 procent. Ze všech obyvatel Česka má očkování hotové přes 57,5 procenta lidí. V neděli podali zdravotníci 7868 dávek vakcíny, zhruba o 1500 méně než o týden dřív. Z toho zhruba 3500 dávek připadalo na posilující dávky, které se dávají po půl roce po ukončeném očkování.

Nová opatření

Ode dneška platí kvůli stále se zhoršující situaci některá nová opatření, která mají zpomalit šíření viru a motivovat lidi k očkování.

Neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení se musí každý týden testovat. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny do 22. listopadu. Jedná se o další zpřísnění opatření, která mají pomoci zvládnout epidemii covidu, která v Česku stále roste. Pravidelné testování budou muset podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podstoupit všichni zaměstnanci v lůžkové péči, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. S touto povinností souhlasí odborníci ze skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala. Podle něj je mezikrokem k povinnému očkování těchto profesí.

Od září se jednou týdně musí testovat také zaměstnanci a klienti v domovech pro seniory, postižené a se zvláštním režimem, týdenních stacionářích i chráněném bydlení. Platí to taktéž pro ty, kteří nejsou očkovaní a kteří neprodělali covid.

Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Očkování cizinců proti covidu-19, kteří legálně a dlouhodobě pobývají v Česku, začne hradit stát.

Další zpřísnění dnes projedná vláda v demisi. Zřejmě od pondělí 29. listopadu nebude možné se prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních či sportovních akcí nebo některých služeb antigenními, ale pouze přesnějšími PCR testy na covid-19. Někteří odborníci ale varují, že tyto kroky na zbrzdění epidemie nestačí.

Preventivní testy na covid-19 pojišťovny od začátku listopadu hradí jen dětem a mladým do 18 let, plně i částečně očkovaným a těm, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Laboratoře v Česku v neděli otestovaly na přítomnost nového koronaviru přes 46 000 vzorků, přičemž mírně převažovala PCR metoda. U preventivních testů bylo pozitivních 6,4 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 3,7 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl za týden podíl pozitivních z 8,5 procentního bodu na 15,4 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil z 23,4 na 33,9 procenta.

Testování ve školách

V základních a středních školách se dnes ve 23 okresech ze 77 v Česku uskuteční další kolo lokálního testování na covid-19. Testovat se nebudou muset očkovaní a ti, kteří doloží, že covid-19 prodělali v posledních 180 dnech. Školy dostaly od státu antigenní testy určené pro samoodběr, neočkovaní učitelé si musí test zajistit sami. Testování by se podle ministerstva školství mohlo týkat asi půl milionu dětí, což je víc než třetina žáků v ČR.

O vybraných okresech rozhodlo ministerstvo zdravotnictví na základě dat o výskytu nákazy ke konci října. Jako hranici určilo sedmidenní výskyt nákazy nad 300 nových případů na 100 000 obyvatel. V posledních dnech se tento údaj za celou ČR pohyboval kolem 600 na 100 000 obyvatel. Kvůli výraznému zhoršení epidemie proto vláda schválila na 22. a 29. listopadu plošné testování ve školách v celé zemi. Ministerstvo zdravotnictví sice v předchozích dnech tvrdilo, že v testování pokračovat nebude, protože není efektivní. Vláda ale zohlednila žádosti ministerstva školství, krajů a odborné skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala.

První termín lokálního testování byl 1. listopadu a týkal se osmi okresů. Podle ministerstva zdravotnictví se při něm odhalilo zhruba 700 nakažených, podíl pozitivních vzorků činil zhruba 0,6 procenta. Výsledky z testování 8. listopadu v 31 krajích úřad zatím nezveřejnil. Například v Praze, kde se ho mělo účastnit 94 000 dětí, mělo pozitivní antigenní test 1100 žáků. Následné PCR testy z nich do čtvrtka potvrdily nákazu u 140, na další výsledky ale ještě hygienici čekali.

V základních a středních školách v ČR je kolem 1,4 milionu žáků. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v polovině října uvedla, že od začátku školního roku se ve školách zjistilo asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do karantény podle ní do té doby muselo 12.000 dětí, uzavřeny byly čtyři školy. Podle zástupců školských asociací se situace v poslední době zhoršila.

Zdroje: