Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

V Guatemale byla nalezena jedna z nejstaších hrobek Mayů

V Guatemale byla nalezena jedna z nejstaších hrobek Mayů
Mayské stavby v Guatemale (ilustrační fotografie) | zdroj: wikipedia

V západní Guatemale v oblasti Retalhuleu byla nalezena jedna z nejstarších mayských hrobek. Archeologové se domnívají, že jde o hrob starověkého vládce nebo duchovního vůdce, který žil přibližně před dvěma tisíci lety. Zprávu přinesl zpravodajský server BBC.

Vědci díky uhlíkové datovací metodě zjistili, že hrobka pochází z doby mezi lety 700 a 400 před našim letopočtem. Na místě bylo nalezeno množství nefritových šperků včetně náhrdelníku znázorňujícího ženu se supí hlavou, která v mayské symbolice představuje moc a dobré ekonomické postavení. Tento šperk byl většinou předáván starším, váženým mužům. Kosti pohřbeného však v oblasti nalezeny nebyly, nejspíš už došlo k jejich rozkladu. 

Nálezci dali nicméně člověku, který byl v hrobce pohřben, mayské jméno K'utz Chman, které v překladu znamená Dědeček Sup. Podle archeologa Miguela Orrega muselo jít o významného vůdce, který propojoval olmeckou a mayskou kulturou střední Ameriky. Mohl být také vůbec prvním šiřitelem charakteristických mayských kulturních prvků jako jsou mayské pyramidy. 

Zdroje:
bbc.co.uk