Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

V ČSSD se rozhořel boj o přežití Jiřího Dienstbiera, část strany ho nechce

V ČSSD se rozhořel boj o přežití Jiřího Dienstbiera, část strany ho nechce
Jiří Dienstbier | zdroj: Isifa.com

Senátor Jiří Dienstbier má problém. Obě dvě okresní organizace ČSSD, kde se nachází jeho senátorský volební obvod, tedy Kladno a Praha - západ, ho jako kandidáta na senátora nechtějí, a prosazují náměstka kladenského primátora Zdeňka Syblíka. Celostátní vedení ČSSD prý ale protlačuje Dienstbiera. Upozornil na to web ČeskáJustice.cz.

Situace prý dospěla tak daleko, že proti sobě otevřeně stojí dva středočeské okresy a pražské centrum v Lidovém domě. To totiž otevřeně prosazuje Dientsbiera. V pátek o situaci jednalo stranické grémium s doporučením, aby se Dienstbier pokusil mandát obhájit. „Je to hodně vyhrocené. Nikdo nechce ustoupit, hrozí dokonce, že kvůli tomu budou okresy schvalování kandidáta bojkotovat,“ řekl České justici zdroj z Lidového domu.

Pravda je, že z toho nemáme pocit úplně demokratického postupu

Rozhodující slovo by mělo mít předsednictvo strany. Spojená konference místních organizací z dvou příslušných okresů, které už se předem domluvily na jméně Zdeňka Syblíka, má pak kandidáta formálně schválit.

V Kladně se obávají, že Praha vyšle ke schválení jen Dienstbiera, čímž jejich volbu zcela ignoruje. „Pravda je, že z toho nemáme pocit úplně demokratického postupu,“ řekl Zdeněk Syblík. Proti svému stranickému rivalovi v boji o nominaci nemá jiné výhrady než to, že v Kladně nepůsobí. „Je z Prahy, v Praze je členem ČSSD, ať kandiduje v některém z pražských obvodů,“ řekl České justici.

ParlamentníListy.cz oslovily předáky ČSSD s dotazem, zda by se mělo celostátní vedení plést do demokratických nominací na místní, okresní či krajské úrovni.

Vedení by nemělo proti členské základně vynucovat svého člověka, je jen pojistkou

Předseda ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc vysvětlil, jak nominace kandidáta na senátora ve straně probíhá.

„U každého kandidáta by mělo být posuzováno, jak jeho propojení s regionem, který má zastupovat, tak schopnost oslovit voliče a uspět. Výběr kandidátů proto dle volebních řádů dává pravomoc i odpovědnost za výběr především obvodní senátní konferenci a krajskému vedení. Předsednictvo ČSSD by mělo být jen pojistkou pro případ, kdyby byl nominován pro veřejnost problémový kandidát. Rozhodně by na lidech z regionu nemělo vynucovat ´svého´ kandidáta. Například tím, že by udělilo bez vážných důvodů souhlas s kandidaturou jen svému favoritovi, nikoli jeho protikandidátovi. To bych považoval za velmi nedemokratické a účelové obcházení vůle členů z místních organizací,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tejc.

„Osobně podporuji výběr z kandidátů v daném regionu či obvodu. Vlastní výběr kandidáta řeší volební řády ČSSD. Je na představitelích OVV a KVV, aby přesvědčili vedení sociální demokracie o kvalitách a vhodnosti navrhovaného kandidáta,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

 Dienstbier vždy prosazoval demokracii založenou na názoru členské základny

„Senátní volby jsou volby na národní úroveň, za kterou nese odpovědnost celostátní vedení. Naše stanovy proto mají zakotveno spolurozhodování. Kritériem je volitelnost kandidáta. To je třeba zvážit,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Pan Dienstbier vždy vehementně prosazoval princip demokracie založený na názoru členské základny, demokracie odspoda. Měl by to tedy respektovat, zvláště, když jde o něho. Příklady táhnou,“ míní středočeský poslanec Milan Urban.

„Sociální demokracie má podle mého názoru jako jedna z mála tradičních politických stran úspěšné komunální a regionální politiky, kteří jsou přirozenými kandidáty pro senátní volby v místě, kde dlouhodobě působí a lidé je znají. Voliči do Senátu až na vzácné výjimky nemají příliš rádi ´z Prahy´ centrálně dosazené obličeje. Chápu, že Jiří Dienstbier chce být opět senátorem. Měl by přitom ovšem respektovat vůli členské základny, na kterou se ostatně on sám tak často a rád odvolává,“ připomíná jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek.

Zásah vedení do řádného demokratického procesu ničí demokracii v ČSSD

„Senátní volby nejsou v žádném případě volbami předčasnými se zvláštní časovou i rozhodující strukturou tak, jak tomu bylo u posledních voleb do Poslanecké sněmovny. Každý zásah vyššího stranického orgánu do řádného demokratického výběru a procesu schválení nominací, jakož i případný rozpor v územní příslušnosti senátora je poničováním demokratických prvků v činnosti ČSSD,“ varuje poslanec Václav Klučka.  

„Jsem pro to, aby celostátní vedení zasahovalo do kandidátek zejména na poslanecké a senátorské úrovni. Za případný špatný výběr je totiž poté vyzýváno k odpovědnosti právě vedení, a nikoli místo, kde se kandidátka tvořila,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

„Považuji za správné, pokud příslušný kandidát získá nominaci ve svém obvodě. Těžko si lze představit větší aktivní zapojení členské základny do volební kampaně, pokud je jí kandidát určen shora. Vedení by podle mého názoru mělo zasáhnout do výběru kandidáta pouze výjimečně. Příkladem může být časová tíseň kvůli předčasným volbám v obvodě,“ myslí si hejtman Pardubického kraje a člen předsednictva Martin Netolický.

„Znám místní organizace fungující jako nástroj a klaka dominantnímu jedinci a o demokracii nemůže být řeč. Právo veta pro celostátní vedení či jinou formu korekce považuji za žádoucí. Místní organizace nemají přehled o práci pro stranu na celostátní úrovni či v zákonodárných sborech. V konkrétním případě znám oba kandidáty a považuji oba za kvalitní,“ řekl senátor Pavel Lebeda.

Existuje přesný kariérní řád ČSSD

„Existuje přesný kariérní řád ČSSD, který byl odsouhlasen sjezdem vloni. Tam jsou přesné instrukce, jak se má při volbě postupovat,“ reagoval senátor Miloš Janeček.

„Domnívám se, že hlavním cílem celé ČSSD, tedy odzdola nahoru či shora dolů a naopak, je zvolený senátor. Z toho musí vycházet i organizace v Kladně,“ myslí si členka předsednictva Hana Orgoníková.

„Je potřeba zachovat demokratické možnosti na úrovni okresu a až později následně může dle volebního řádu předsednictvo navrhnout dalšího volebního kandidáta. Ale je potřeba znát, jaký je signál členské základny v okrese,“ řekl člen předsednictva Petr Dolínek.

Jiří Dientsbier ml. je senátorem za volební obvod Kladno od 26. března 2011. V doplňovacích volbách získal mandát, který předtím patřil jeho otci, bývalému disidentovi a porevolučnímu československému ministrovi zahraničí Jiřímu Dienstbierovi st., který během výkonu mandátu zemřel.

Zdroje: