V Británii je dál sněhová kalamita, vázne doprava i dodávka proudu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Asi 25.000 domácností ve Velké Británii zůstává bez elektrického proudu v důsledku silné sněhové bouře, která se v minulých dnech přehnala nad severozápadní Evropou. Varování britských meteorologů před nepřízní počasí i dnes zůstává v platnosti, kritická situace může nastat zejména v dopravě. Sníh, který přes den taje, v noci namrzá a vytváří na silnicích kolizní situace.

Británie pod sněhem (ilustrační fotografie)

Británie pod sněhem (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Kalamita si v Británii vyžádala již dva mrtvé. V hrabství Lancashire umrzl sedmadvacetiletý muž, který se v noční vánici pokoušel dostat domů. Už v pátek v Cornwallu na jihozápadě Anglie zahynula starší žena v troskách svého domu, který se kvůli sesuvu půdy zhroutil. 

Náporem zimního počasí utrpěla i dopravní síť. Regionální letiště na východě a jihovýchodě Británie jsou stále mimo provoz, vázne železniční doprava. Několik důležitých silničních tahů je kvůli sněhu už třetí den uzavřeno. Na východě Anglie má dnes napadnout dalších až deset centimetrů sněhu, ve vyšších polohách se na silnicích kvůli silnému větru tvoří závěje. 

Poruchy v dodávkách proudu postihly nejsilněji Severní Irsko, kde je bez elektřiny 14.000 domů. Úplně bez energie je několik skotských ostrovů, kde dráty elektrického vedení strhla námraza a dílo zkázy dokonala vichřice. Obnova dodávky elektřiny je pro záchranáře a hasiče prioritou, ale práci ztěžují nové výpady zimního počasí. 

Tvrdý nápor zimy, podle meteorologů snad poslední v letošní sezóně, podle stanice BBC působí potíže i zdravotníkům. Kvůli přerušení dodávky elektřiny například v Severním Irsku zkolabovala komunikační síť a vzniklo nebezpečí, že nemocní lidé se nedovolají pomoci. Naléhavé hovory proto operátoři směrují do Skotska, odkud se pokyny vozům záchranné služby předávají zpět do Severního Irska mobilními telefony.

Tagy: Velká Británie sněhová kalamita

Zdroje: ČTK