Uvolnění rozvinulo pouliční hudbu, Praha 1 by ji opět chtěla "dostat pod kontrolu"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Na uvolnění podmínek pro pouliční produkce v Praze si umělci rychle zvykli. Každý den se tak mohou Pražané i návštěvníci města zastavit u sólových hudebníků i celých kapel z ČR i zahraničí. Mezi oblíbená místa patří například Celetná a Melantrichova ulice, Jungmannovo náměstí či podloubí u Malého náměstí. Na vystoupení si ale stěžují někteří majitelé obchodů a obyvatelé Prahy 1, na jejímž území se většina pouličních produkcí odehrává. Praha 1 by proto chtěla podmínky zpřísnit.

Praha podmínky letos uvolnila, reagovala tak na požadavky části pouličních umělců z iniciativy Buskerville. Umělci nyní mohou hrát téměř všude a nemusí k tomu mít povolení. Součástí produkce ale mohou být maximálně čtyři vystupující a nesmí mít pódium.

Produkce by také neměla být hlasitější než 45 decibelů a delší než dvě hodiny. Zakázáno je hraní u škol v době výuky, u kostelů v době bohoslužeb, na Karlově mostě a kolem radnice na Staroměstském náměstí. Hrát se nesmí v noci a brzy ráno.

Pozitivní projevy

"Z našeho pohledu se zatím uvolnění regulace projevilo relativně pozitivně, pouličních umělců je v ulicích víc a objevují se někdy i ukázky poměrně kvalitní produkce. Takže se dá říct, že nezávislá spontánní kultura ve veřejném prostoru v Praze se rozvíjí a že obavy z toho, že se jen rozšíří žebrota převlečená za busking (pouliční umění) se nenaplnily," řekl Dalibor Zíta z iniciativy Buskerville. Podle Zíty k tomu přispěl i přístup městské policie, která rozlišuje pouliční umělce od žebráků a žebráky i nadále vykazuje.

Vystupování na ulicích si pochvaluje i vedení hlavního města. "Jezdí sem i pouliční umělci, kteří cestují po Evropě, v Praze se zastaví a jedou dál," řekl tento týden na setkání s novináři pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Bez možnosti regulace je to nevhodné

Přísnější regulaci by ale chtěla Praha 1. "Vystoupení pouličních umělců bez možnosti to nějakým způsobem regulovat nám připadá nevhodné. Chtěli bychom to dostat pod kontrolu. Připadá nám, že některá umělecká vystoupení se blíží svým charakterem k hranici žebrání, a to se nám nelíbí," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Na vystoupení si stěžují i někteří majitelé obchodů a obyvatelé centra.

Zatěžkávací zkouškou pravděpodobně budou prázdninové měsíce, kdy se očekává, že pouličních umělců ještě přibude. Praha už dříve slíbila, že po sezoně situaci vyhodnotí. 
V případě špatných zkušeností by podle Zíty bylo vhodné podmínky upravit tak, aby jistá regulace existovala. Část umělců kolem iniciativy Buskerville by uvítala zavedení povolenek, které by bylo možné získat za drobný poplatek na snadno dostupném místě každý den v týdnu a to tak, že by platily už v den vydání.

Už nyní se podle Zíty ukázalo, že některé podmínky umělcům nevyhovují. Umělci si podle Zíty stěžují například na omezení počtu vystupujících či na plošný hlukový limit. Svoje zkušenosti zveřejňují i na internetu. "Ukazuje se, že na některých místech může hlasitá produkce vadit, zatímco na jiných bez problémů zapadne, třeba u piazzety Národního divadla," uvedl Zíta. Podle Zíty by bylo vhodné podle vzoru jiných zahraničních měst vytvořit zóny, kde je povolena hlučnější produkce, ale i naopak zóny pro tišší vystoupení.

Tagy: Praha hudba rozvoj

Zdroje: ČTK