Utopí Dobeš miliony v kurzech pro dospělé? Chce učit jak správně žít

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministerstvo školství chce připravit vzdělávací kurzy až pro 100.000 dospělých. Podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu má vzdělávání přijít na 890 milionů korun, peníze by šly z fondů EU. Úřad tak prý chce zlepšit úroveň dalšího vzdělávání, která je pod evropským průměrem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kritikové ale namítají, že podobné obří a centrálně řízené projekty nemusejí dopadnout dobře.

"Pokrývá všechny klíčové oblasti. Je třeba říct, že Česká republika je v oblasti dalšího vzdělávání dlouhodobě pod evropským průměrem. Je to jedna z věcí, které nám vytýkala Evropská komise. Podporovala, abychom udělali systémový projekt, který tu situaci nějakým způsobem změní,“ řekl Radiožurnálu první náměstek ministra školství Jakub Hodinář.

Projekt by pokrýval všechny regiony. Pokud by šlo vše podle plánu, mohl by být spuštěn v polovině příštího roku. V kurzech by se lidé měli učit zdravěji žít nebo základům finanční gramotnosti. 
Už nyní ale zaznívají kritické hlasy. "Zkušenost říká, že centrální projekty, které organizuje ministerstvo, ať už to byl Internet do škol a další, byly většinou neefektivní. V tomhle případě jsou částky velmi vysoké," uvedl šéfredaktor portálu pro učitele Česká škola Janek Wagner. V projektu na vzdělávání dospělých by prý měl být například vytvořen e-learningový portál za 150 milionů, přičemž podobný portál už existuje. "Obávám se nejhoršího,“ dodal.

Češi jsou ve vzdělávání dospělých pod průměrem EU, v roce 2010 se zde vzdělávalo jen 7,5 procenta dospělých. Například ve skandinávských zemích si průběžně doplňuje vzdělání přes 30 procent dospělých.

Tagy: EU vzdělání dobes kurzy

Zdroje: ČTK