USA kvůli haitským volbám zrušily víza vládním představitelům

- Aktuality autor: red

Spojené státy zrušily v pátek víza asi deseti haitským vládním představitelům. Opatření je součástí tlaku na haitskou volební komisi, aby z druhého kola prezidentských voleb stáhla kandidaturu vládního uchazeče Judea Célestina a nahradila ho zpěvákem Michelem Martellym, uvedla agentura AP.

Martelly v prvním kole skončil těsně za Célestinem, podle pozorovatelů ale byly výsledky zfalšované ve prospěch vládního kandidáta. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley uvedl, že USA chtějí donutit haitskou vládu, aby přijala návrhy předložené Organizací amerických států (OAS). Ta doporučila vyměnit Célestina ve druhém kole za Martellyho a její názor podpořily i OSN a Evropská unie.

Současný haitský prezident a Célestinův patron René Préval sice souhlasil s pozorovatelskou misí OAS při volbách, se závěry organizace ale podle kuloárních informací není spokojen. Jím jmenovaná volební komise také návrh na změnu pořadí prvního kola voleb nepřijala.

Bez vyjednávání

Martelly v pátek na tiskové konferenci prohlásil, že o svém zařazení do druhého kola voleb nebude vyjednávat. Pohrozil také rozpoutáním pouličních demonstrací, které se poprvé objevily v prosinci po zveřejnění výsledků prvního kola voleb.

"Pokud nebudou doporučení (OAS) respektována, obyvatelstvo je připraveno vyjít do ulic," prohlásil Martelly. "Jsme připraveni bojovat až do konce," zdůraznil. Do druhého kola prezidentských voleb z prvního místa postoupila někdejší haitská první dáma Mirlande Manigatová. Rozhodující hlasování se bude konat na konci února.

Tagy: USA Haiti

Zdroje: ČTK