Oběti brodského střelce zemřely takřka hned, ukázala pitva

- Aktuality autor: art

Oběti brodského střelce neměly šanci přežít, zemřely takřka okamžitě, jak ukázala pitva. Její výsledky oznámil ve vysílání České televize dozorující státní zástupce Roman Kafka. Snažil se tak zvrátit spekulace, že lidé postřelení v hospodě Družba umírali desítky minut. Policejní prezident Tomáš Tuhý se znovu zastal policie, na kterou se snesla vlna kritiky, že zasáhla pozdě. 

Před restauraci Družba nosí stále lidé svíčky

Před restauraci Družba nosí stále lidé svíčky,zdroj: Profimedia.cz

Policie byla na místě ve 12:47, devět minut poté, co obdržela první hlášení o střelbě. Na hlídku začal třiašedesátiletý útočník střílet, takže se stáhla. Na místo pak dorazila speciální zásahová jednotka, která do budovy vnikla po 14:20.

V mezičase policie se střelcem vyjednávala v domnění, že má uvnitř rukojmí. Z dosavadního vyšetřování ale vyplývá, že muž hospodu vystřílel rovnou poté, co do ní vešel.

"Nikdo nemohl přežívat déle než v řádu několika minut a i to je spíše teoretická otázka. Nikdo z nich neměl šanci ta rozsáhlá střelná zranění přežít," upřesnil státní zástupce a dodal, že si neumí představit, že by "osoba zcela příčetná spáchala takto hrůzný čin".

Postupu zasahujících policistů se policejní prezident zastává s tím, že policie absolvuje výcvik zaměřený na "aktivní střelce", ale i kdyby cvičila neustále, "ten příběh by pravděpodobně neměl jiný výsledek".

V médiích se přitom objevila kritika očitých svědků, kteří tvrdí, že policisté váhali a byli pomalí. Kuchařka z Družby například v pátek v rozhovoru pro televizi Prima uvedla, že výstřely z hospody byly slyšet i poté, co se od budovy stáhla první policejní hlídka. Její tvrzení vyvolává spekulace, zda část obětí po příjezdu policie nebyla naživu a nezemřela poté, co začal střílet znovu.

Svědectví se nicméně rozcházejí. Provozní restaurace zase řekl, že z restaurace neslyšel žádné zvuky. "Byli mrtví hned. Ten člověk (pachatel) neřekl ani slovo. Já za celou tu dobu jsem z prostoru té restaurace neuslyšel jediný sten, jediný výkřik, jediný vzlyk. Prostě nic. Střelba, rány a ticho," prohlásil rovněž ve vysílání Primy.

Generální inspekce bezpečnostních sborů v každém případě postup policie prověřuje.

Tagy: Česko policie ČR únosy a vraždy střelba v Uherském Brodě

Zdroje: ČTK