Univerzita Palackého chystá největší vědecký jarmark na Moravě

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Univerzita Palackého v Olomouci chystá největší vědecký jarmark na Moravě. Vědu zábavnou formou představí v univerzitních prostorách, ulicích a městských parcích všech osm fakult. Veletrh vědy a výzkumu dosud v olomouckých ulicích prezentoval převážně přírodovědné obory. Akce bude dvoudenní, uskuteční se 21. a 22. června, informoval mluvčí univerzity Radek Palaščák.

Univerzita Palackého

Univerzita Palackého,zdroj: wikipedia

Lidé se mohou těšit na experimenty, chybět nebudou ani chemické pokusy pro nejmenší, fyzika v kuchyni, rýžování zlata, matematická kavárna nebo laserová laboratoř. "Humanitní obory zastoupí například Konfuciova akademie, výroba netradičních hudebních nástrojů nebo experimentální malba," uvedl mluvčí univerzity. 

Organizátoři plánují, že by se letos na veletrhu mělo objevit šest desítek stánků, a to nejen univerzitních, ale i ze středních škol z regionu. V duchu hesla projektu Neděláme z vědy vědu bude velká část stanovišť soustředěna do veřejných prostor, jako jsou městské parky a přilehlé ulice. 

Pro všechny návštěvníky veletrhu bude připravena také velká soutěž. Skládat budou například origami, počítat pH půdy, chybět nebudou ani populární chemické a fyzikální pokusy, škola sebeobrany či simulace syrského uprchlického tábora a podmínek života v něm. 

Hlavním tématem letošního veletrhu, který se poprvé konal v roce 2001 jako Chemický jarmark, bude voda. Původním smyslem akce bylo přiblížit dětem i jejich rodičům zábavnou formou přírodovědné obory, které mnohdy ve školách nepatří právě k oblíbeným. 

Jarmark každoročně navštíví několik tisíc lidí.

Tagy: Univerzita Palackého

Zdroje: ČTK