Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Europoslankyně Roithová: Zeman se vlamuje do otevřených dveří

Europoslankyně Roithová: Zeman se vlamuje do otevřených dveří
zdroj: Mediafax

ROZHOVOR Bývalá soupeřka Miloše Zemana v boji o Pražský hrad, europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová vzpomíná, že vystoupení bývalého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu bylo směšným a trochu hloupým zpestřením. Doufá, že jeho nástupce Miloš Zeman bude při návštěvách zahraničí používat jen bonmoty, které budou vtipné, a ne urážející.

Jak hodnotíte Miloše Zemana první měsíce ve funkci prezidenta?

Já myslím, že to lidé vidí sami v přímém přenosu.

Překvapil vás něčím,   příjemně, nebo nepříjemně?

V každém případě přišel na Pražský hrad s velkým elánem a vervou, na rozdíl od nejasných formulací, pokud jde o vztah k EU během kampaně, okamžitě přistoupil k ratifikaci eurovalu. Na druhou stranu si vykolíkovává nové pravomoci, nový prostor, který jde až na hranu Ústavy, možná je dokonce v rozporu s Ústavou. Bude předmětem dalšího sledování, co se z toho vyklube. Rozhodně Miloš Zeman nepřispívá ke zmírňování a zklidňování stavu české politiky. Není sjednotitelem.

Když se objevily neshody kolem jmen velvyslanců v souvislosti s Livií Klausovou, Zemanův spolupracovník, bývalý diplomat Hynek Kmoníček, tvrdí, že prezident  mít hlavní slovo při výběru velvyslanců, odborníci zase tvrdí, že to je vláda, která nese hlavní odpovědnost za zahraniční politiku. Kdo  podle vás pravdu?

Logické by bylo, kdyby se tyto dvě instituce dohodly. Ale vypadá to, že to berou jako prostor pro vlastní sebevymezování a vytváření sporu. Naštěstí to není spor v zahraničně politickém směřování země, ale jmenování velvyslanců se podle mého názoru stalo jakýmsi rukojmím mezi bojem Hradu a ministerstva zahraničí.

Myslíte si, že tento spor Česko poškozuje, když blokuje nástup diplomatů do řady dalšíchzemí?

Tak bych si to netroufla hodnotit. Ale samozřejmě - kdyby to byl setrvalý stav, který by paralyzoval českou diplomacii, pak by to bylo velmi špatně. Ale otálení se jmenováním vyslanců patří k poměrně častým komplikacím, které nastávají i v cizích zemích. Ale naštěstí nejde o základní směřování země, jde o administrativní záležitost, která by měla vznikat hladkou dohodou. Spíš bych řekla, že to, jak se oba dva předhánějí v medializaci tohoto sporu, je špatně.

Zdroje: