Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Do Prahy zavítá po 14 letech tibetský mistr Čhögjal Namkhai Norbu

Do Prahy zavítá po 14 letech tibetský mistr Čhögjal Namkhai Norbu
zdroj: tisková zpráva

Ve dnech 12. – 14. srpna přijede do Prahy světově významný mistr tibetského buddhismu a dzogčhenu Čhögjal Namkhai Norbu. Poselstvím, které Čhögjal Namkhai Norbu posledních 50 let předává je, že můžeme žít harmonicky i uprostřed každodenního shonu moderní doby - i dnes je možné žít životem, který je uvolněný, pokojný a prostoupený vzájemnou spoluprací.

Čhögjal Namkhai Norbu, který představil dzogčhen západnímu světu říká: „Jaký by byl člověk oproštěný od nedostatků, strachu, starostí a nespokojenosti? Byl by ve stavu dzogčhenu, ve své pravé přirozenosti (pravé podstatě), která se rovněž pokládá za konečný cíl buddhistické nauky. Přeji si, aby lidé objevili svůj pravý stav. Nejprve svá omezení, která pak mohou osvobodit. Je tu tak možnost dostat se dále, pro generace, co přijdou po nás, které se pak mohou naučit některým důležitým, užitečným věcem. Jestli se to nazývá dzogčhen, nebo ne, nehraje přitom roli. Rozhodující je chápat, že bychom měli překročit svá omezení a snažit se být ve své pravé přirozenosti. Každý jedinec a každá živá bytost mají svou pravou přirozenost, pravý stav. To se snažíme objevit.”

20140427 MERIGAR RETREAT 2014  PAOLO FASSOLI-26 zdroj: tisková zpráva

Zájemci se budou moci seznámit s naukami dzogčhenu a obdržet přímé uvedení do přirozenosti mysli od kvalifikovaného mistra dzogčhenu. Akce je určena široké veřejnosti - nauka dzogčhenu totiž díky svému přímému a nekomplikovanému přístupu překračuje veškerá kulturní omezení a je tak dostupná všem lidem, nezávisle na jejich kulturním či duchovním kontextu nebo na náboženském vyznání. Jde o předávání životní moudrosti pro harmonický život každého z nás - bez omezení či limitů. Součástí semináře budou meditace, jantrajóga a další akce jako např. radostné tance Khaita a Tanec vadžry, které jsou na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Vstupné na akci je díky „principu štědrosti“ dobrovolné.

Čhögjal Namkhai Norbu se narodil ve východním Tibetu roku 1938 a byl rozpoznán za reinkarnaci velkého mistra již jako dítě. Absolvoval plné tradiční klášterní vzdělání a také se učil u významných mistrů. Roku 1960 musel kvůli okupaci uprchnout z Tibetu. Na pozvání známého orientalisty Giuseppe Tucciho se přestěhoval do Itálie, kde pracoval na Institutu pro Střední a Dálný východ v Římě a vyučoval tibetský a mongolský jazyk a literaturu na Orientálním institutu neapolské univerzity. Čhögjal Namkhai Norbu založil mezinárodní komunitu dzogčhenu a v současné době cestuje a učí po celém světě.

Čhögjal Namkhai Norbu – Nauky dzogčhenu
12. - 14. 8. 2016
Výstaviště v Praze Holešovicích, Průmyslový palác

Akce je plně otevřena veřejnosti, vstupné je dobrovolné.

www.stavpoznani.cz

Zdroje:
Inzerce