Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Tymošenková požádala USA o vojenskou pomoc pro Ukrajinu

Tymošenková požádala USA o vojenskou pomoc pro Ukrajinu
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková | zdroj: Isifa.com

Bývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenková, která se po pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče dostala z vězení, požádala americký Kongres o vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Dokument zveřejnila její strana Baťkivščina na svém webu

"Obracím se ke členům Kongresu Spojených států s žádostí podniknout veškeré možné kroky k podpoře Ukrajiny, ochraně její suverenity a územní celistvosti," uvádí se v textu političky, která chce kandidovat v prezidentských volbách.

Kroky Ruska považuje za politickou, ekonomickou a také vojenskou agresi.  "Proto Ukrajina potřebuje všestrannou pomoc. Konkrétně se to týká vojensko-technické pomoci, která by – dle mého názoru – měla zahrnovat protivzdušnou a protitankovou výzbroj a pomoc s výcvikem vojenské obsluhy," upřesňuje expremiérka.

Tymošenková v dokumentu zároveň vyzývá Spojené státy i Evropskou unii ke zpřísnění protiruských sankcí. Podpořila kromě toho výsledek Ženevské konference, během níž se zástupci Ukrajiny, EU, USA a Ruska shodli na nezbytnosti odzbrojení separatistů a vyklizení obsazených administrativních budov.  

Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny ovšem závěry diplomatického jednání zcela ignorují. Ruský prezident Vladimir Putin navíc ve čtvrtek během tradiční televizní debaty s diváky prohlásil, že Tymošenková má zřejmě hysterický záchvat.

"Paní Tymošenkovou znám osobně velmi dobře a ač vyzývá pálit po Rusech jadernými zbraněmi, myslím, že to říká nejspíš v rámci nějakého emočního kolapsu," řekl šéf Kremlu. 

Zdroje: